Hamarosan fizetnünk kell a Windows 10 frissítésekért

A Microsoft bejelentette, hogy 2025. október 14-től nem támogatja tovább a Windows 10-et. Amennyiben valaki továbbra is használni szeretné az operációs rendszert, akkor fizetnie kell a biztonsági frissítésekért.

Bár a Windows 10 frissítéséért való fizetés gondolata sokakat aggaszt, sajnos ez egy kicsit elkerülhetetlen. Mire a Windows 10 eléri az „életciklus végének” dátumát, az operációs rendszer már 10 éves lesz. Ekkorra a Microsoft valószínűleg már kiadja a Windows 12-t, miközben még mindig támogatja majd a Windows 11-et is. Az elképzelés, hogy még egy olyan nagy vállalat is, mint a Microsoft képes lenne teljes támogatást nyújtani három különböző operációs rendszerhez, meglehetősen fantáziadús.

“Valójában, bármennyire is utálom bevallani, úgy gondolom, hogy ez lesz a legjobb. Sokkal inkább szeretném, ha a Microsoft a jelenlegi operációs rendszere támogatására koncentrálna biztonsági frissítések, hibajavítások és új funkciók kiadásával, minthogy túlságosan szétszóródjon a régi rendszerek támogatásával” – írta a blogbejegyzés szerzője.

A döntés a felhasználó kezében van

A lépésről a Microsoft tegnap számolt be, és elmondták, hogy a választási lehetőséget meghagyják a Windows 10 felhasználóknak.

Először is, frissíthetnek a Windows 11-re. Ez valószínűleg a Microsoft által kívánt eredmény, mivel a vállalat már évek óta próbálja az embereket arra ösztönözni, hogy váltsanak az újabb operációs rendszerre. Azonban sok Windows 10 felhasználó továbbra is vonakodik ettől. A “fenyegetés”, hogy fizetniük kell a frissítésekért, elég lehet ahhoz, hogy rávegye a régebbi típust preferálókat a váltásra.

A másik lehetőség, hogy maradnak a Windows 10-nél. Ebben az esetben a biztonsági frissítések fizetőssé válnak (és a rendszer életciklusának lejárta után nem lesznek új funkciók sem). A Microsoft nem árulta el, hogy ez mennyibe fog kerülni, de valószínűleg egy előfizetés lesz, amely havi frissítéseket biztosít.

A Windows 10-et a frissítésekért való fizetés nélkül is lehet majd használni, mivel az operációs rendszer a dátum után is működni fog. Ez azonban nem egy ajánlatos módszer. A biztonsági frissítések nélkül ugyanis hogyha új vírus jelenik meg, vagy biztonsági rést fedeznek fel, a felhasználó számítógépe javítatlan marad, és nagy kockázatnak lesz kitéve. A kitűzött dátum után pedig a Microsoft technikai támogatást sem nyújt majd a Windows 10-hez, így a felhasználó magára marad a probléma megoldásában.