Hálózati hiba bénította meg a Binance és KuCoin működését

Felhasználók ezrei jelentettek átutalási problémákat ma délelőtt a világ vezető kriptovaluta-tőzsdéjén, a Binance-n. Mielőtt eluralkodna a pánik, hogy a tízmilliárd dolláros napi kereskedési volumennel rendelkező tőzsde likviditási problémákkal rendelkezne, érdemes megjegyezni, hogy az eset hátterében az Amazon Web Services (AWS) hálózati hibája áll. Az érintett tőzsdék közleménye szerint a be- és kiutalásokat csupán biztonsági intézkedés miatt szüneteltetik, a szolgáltatás kimaradása következtében a felhasználói vagyonok nincsenek veszélyben.

Problémát észleltek az AWS háza táján

Az Amazon Web Services (AWS) a világ vezető e-kereskedelmi vállalatához tartozó felhőalapú számítástechnikai szolgáltatásokért felelős leányvállalat, mely több kriptovaluta-tőzsdével is együttműködik a skálázható infrastruktúra üzemeltetése érdekében. Európai idő szerint április 15-én délelőtt a vállalat tokiói adatközpontjában fellépett hálózati hiba következtében többek között a Binance és a KuCoin is közleményt adott ki, miszerint ideiglenesen felfüggeszti a platformokra történő be- és kiutalásokat.

Az érintett tőzsdék közleménye szerint erre a lépésre azért volt szükség, mert néhány tranzakció meghiúsult. Bár a Binance többek között öt perc szüneteltetés után újraindította az átutalásokat, egyes felhasználók szerint fél-egy óra elteltével is még annak problémáira panaszkodtak.

A problémára egyébként Crypto Wallet Rabby és a hálózati elemzőportál, a DeBank, is felfigyeltek, követőiket pedig az X-en tájékoztatták. Az említett oldalak szerint a tranzakciók felfüggesztésére azért van szükség, mert az AWS hibás működésének következtében nem tudják biztosítani a tőzsdék a tranzakciók zökkenőmentes feldolgozását. A felhasználói vagyon ugyan nincs veszélyben, az érintett tőzsdék célja, hogy egy hibás eszközkivonásnak köszönhetően a felhasználók ne veszítsék el eszközeiket.

Korábbi leállások

Akik itt voltak a 2022-es medvepiacon, azok egy pillanatra megijedhettek, amikor a Binance és a KuCoin is felfüggesztették a be- és kiutalásokat. Bár mindkét tőzsde hibátlanul működött az elmúlt években, korábban számos alkalommal kerültek gondba a centralizált tőzsdék, melynek sajnos nem lett jó vége.

Az Egyesült Államokban gyakorta használt Coinbase esetében ilyen szüneteltetésekkel gyakran kell számolni, különösen, ha kifejezetten magas volatilitás éri a piacot. 2024 tavaszán, amikor a bitcoin BTC Price BTC Price (BTC) megdöntötte 69 000 dolláros történelmi csúcsát, a felhasználók órákon át nem fértek hozzá eszközeikhez, a tőzsde applikációja pedig még a felhasználói egyenlegeket is rosszul mutatta.

2019 augusztusában szintén az AWS meghibásodása miatt tapasztalhattak a felhasználók szolgáltatáskimaradásokat. Ekkor például a Binance több mint 6 órán keresztül volt elérhetetlen, míg a korábban KYC-azonosítás nélkül működő KuCoin-on szintén ideiglenes hozzáférési problémákat jelentettek a felhasználók.

Néhány problémásabb eset:

  • FTX: Aki évek óta foglalkozik kriptovalutákkal, azoknak nem kell bemutatni a 2022 novemberi FTX-botrányt, amikor végül több mint tízmilliárd dolláros kár keletkezett a kiutalások leállítását követően
  • BitForex: A tőzsde három hónapra függesztette fel a kiutalásokat 2024 februárjában, miután több mint 56 millió dollar értékű kriptovalutát vontak ki a tárcákról. A tőzsde hivatalos tájékoztatása eléggé hiányosra sikeredett, ezzel fokozva a bizalmatlanságot és a spekulációt.
  • Three Arrows Capital (3AC): A szingapúri hedge fund 2022 júniusában jelentett csődöt a Terra Luna összeomlását követően. A kár mértéke meghaladta a 660 millió dolláros kitettséget

A fent említett esetek rávilágítanak arra, hogy eszközeinket érdemes saját tárcáinkon tárolni, hiszen a digitális eszközök csak akkor vannak biztonságban, ha mi magunk birtokoljuk hozzá a kulcsokat is. Legyen szó akár a legnagyobb tőzsdékről, érdemes csak annyi eszközt ott tárolni, amire hirtelen szükség lehet.