Halálbarlang, amit mindenki látni akar, de élve senki nem jön ki

Létezik a bolygónkon egy titokzatos hely, ahová nem ajánlott belépni, mert minden élőlényt megöl, a turisták mégis vonzódnak a veszélyes látványossághoz. A hátborzongató „halálbarlang” eddig minden élőlény életét kioltotta, amely oda belépett, és az internetezők döbbenten osztják meg véleményeiket a jelenséggel kapcsolatban.

A hely, ahonnan semmi sem jön ki élve…

A TikTok és a YouTube merész mutatványairól híres szereplői gyakran keresik a halálközeli élményeket, de ez az a hely, ahová senkinek nem szabadna betennie a lábát.

A félelmetes barlang Costa Rica-ban található, Dél-Amerikában, a Poas vulkán szélén, közel a Recreo Verde nevű üdülőhelyhez, amely híres a forró forrásairól. Csak hogy tudd, mi az a hely, amit érdemes inkább elkerülnöd.

halálbarlang

A helyi hírek szerint a „Cueva de la Muerte”-nek nevezett barlang nagyon kicsi: mindössze két méter mély és három méter hosszú, mégis halálos veszélyt hordoz. Amikor először felfedezték a jelenséget, egy dolgozó súlyos rosszullétet kapott, pedig csak „megközelítette a bejáratot”, és nem is ment be.

Több állatról is beszámoltak, akik véletlenül barangoltak be a barlangba, és életüket vesztették.

Nincs oxigén – ettől halálos ez a hely

Mint kiderült, a barlangban gyakorlatilag nincs oxigén, helyette szén-dioxid tölti ki a teret, ami az emberek és állatok számára egyaránt életveszélyes.

Az Egyesült Államok Nemzeti Orvosi Könyvtárának adatai szerint a magas szén-dioxid-koncentráció növeli a légzésszámot, szapora szívverést, szívritmuszavarokat és eszméletvesztést okozhat. „A 10% feletti koncentráció görcsrohamokat, kómát és halált eredményezhet. A szilárd szén-dioxid közvetlen érintkezéskor égési sérüléseket okozhat.”

A kutatók megállapították, hogy a barlang óránként elképesztő 30 kg szén-dioxidot bocsát ki. Az viszont rejtély, hogy miért létezik egyáltalán a barlang, és hogyan képes ilyen mennyiséget kibocsátani. A szén-dioxid nehezebb a levegőnél, ezért a barlang alján gyűlik össze, és a bejáraton túl is kiáramlik a talaj mentén. Egy kutató, Guy van Rentergem, e-cigarettából készített füstképző eszközzel vizsgálta a gáz áramlását, és megfigyelte, hogy a füst a barlang padlóján lassan örvénylő mozgást végez, szinte galaxisszerű mintázatot alkotva.

Ám hiába ismert a halálos veszély, amelyet e hely rejt, az emberek mégis kíváncsiak, és évente sokan látogatják meg a „Cueva de lahalálos Muerte”-t – a hely népszerű turisztikai célpont. A látogatóknak gyakran bemutatják, hogy a barlang bejáratánál a fáklyák azonnal kialszanak az oxigénhiány miatt, demonstrálva a szén-dioxid magas koncentrációját.

Néha úgy érzed, hogy rossz munkád van? Képzeld csak el azt az idegenvezetőt, akinek ezt a „fáklyás” mutatványt kell újra és újra bemutatnia egy ilyen veszélyes helyen, feltételezhetően sok-sok vakmerő érdeklődő mellett.

Egy Twitter-fiók szerint a barlang „organikus eredetű lehet, a föld alatti ásványi lerakódásokból, amelyek magas hőmérsékletnek és nyomásnak vannak kitéve a föld magmájában, ahol nincs oxigén.”

“Veszély! Ezen a ponton túl tilos a behatolás”

A barlang bejáratánál, amely egyébként egy átlagos üregéhez hasonlít, figyelmeztető táblák találhatók, amelyek jelzik a mérgező gáz jelenlétét és a belépés tilalmát. Szerencsére a bejárat – egy nem túl nagy nyílás – csak kisebb állatok és madarak számára elég nagy, ez remélhetőleg megakadályozza, hogy bárki ostobaságból megpróbáljon bemenni.