Grafikonon a világ szuperhatalmai, megdőlhet az egyensúly
A Visual Capitalist nemrégiben készített egy grafikont, amely a világ szuperhatalmait rangsorolja különböző mérőszámok alapján, mint például a gazdasági teljesítmény, a katonai erő és a kereskedelem.
Az adatokból kiderült, hogy az Egyesült Államok továbbra is a világ első számú szereplője, amit a globális pénzügyi piacokon és a technológiai innovációban betöltött dominanciája is alátámaszt. Az amerikai dollár nemzetközi befolyása még mindig kiemelkedő: a globális devizakereskedések 85-90%-ában részt vesz, a világ devizatartalékainak 59%-át képviseli, és a határokon átnyúló banki hitelek mintegy felét teszi ki. Továbbá, az amerikai tőzsdei kapitalizáció a globális összérték 61%-át teszi ki, amely megerősíti az Egyesült Államok gazdasági vezető szerepét.
A sorban következik Kína, amely a világ legnagyobb exportőreként és a kereskedelem motorjaként működik. Példaként megemlíthetjük, hogy az ország Latin-Amerikával folytatott kereskedeleme 2022-re 18 milliárd dollárról 450 milliárd dollárra nőtt, ami tovább erősíti globális pozícióját. A katonai erő növekedése is hozzájárul státuszához, hiszen ma egy rendkívül modern védelmi ágazat mellett Kína rendelkezik a világ legnagyobb haditengerészeti flottájával.
India és Ázsia gazdasági potenciálja
A demográfiai változások Indiában és Ázsiában a gazdasági növekedést és a termelékenységet ösztönzik, ami megváltoztathatja a globális erőegyensúlyt.
A 7. helyen álló India az előrejelzések szerint a következő évtizedben a leggyorsabb reál-GDP-növekedést produkálhatja. Ezt a növekedést a jelentős infrastrukturális beruházások és a fiatal népesség táplálja. Ennek ellenére India az egy főre jutó jövedelem alapján az utolsó helyen áll, amely valószínűleg az alacsonyabb átlagjövedelem és a vagyoni egyenlőtlenség következménye.
Ezzel szemben Szingapúrban a legjobban oszlik el az ország hatalma a lakosság körében. A szigetország a pénzügyek és a kereskedelem globális központja, a közvetlen külföldi befektetések pedig a gazdasági növekedés egyik fő hajtóereje.
Bár a kutatás eredménye nem okozott meglepetést, a demográfiai és gazdasági trendek változása miatt a rangsor a jövőben valószínűleg eltérően fog alakulni. A BRICS-országok például már a dollár ellen harcolnak, és saját nemzeti valutáikat szeretnék többet használni a zöldhasú helyett. Ez akár azzal is járhat, hogy az Egyesült Államok elveszíti vezető pozícióját a globális gazdaságban.