A Google jövőbeli adatközpontjai napelem- és szélerőművek mellé épülnek

A megújuló energiaforrások növekvő jelentősége mellett a Google bejelentett egy példátlan együttműködési tervet, amelynek keretében az Egyesült Államokban egy új adatközpontot hoznak létre, amelyet elsősorban nap- és szélenergia működtet majd.

Ez az együttműködés az Intersect Power energiacéggel és a TPG Rise Climate befektetési céggel valósul meg, amely során összesen 20 milliárd dollárt terveznek befektetni több „ipari park” kialakításába. A projekt várhatóan a következő évtizedben valósul meg, az első adatközpont részleges üzembe helyezése 2026-ra, teljes befejezése pedig 2027-re várható.

Ez a partnerség alapvetően megváltoztathatja az adatközpontok építési és üzemeltetési modelljét. Az elmúlt években a mesterséges intelligencia fejlődésével párhuzamosan az adatközpontok villamosenergia-igénye is növekedett. Azonban az Egyesült Államok jelenlegi energiaellátási struktúrája továbbra is nagymértékben támaszkodik fosszilis tüzelőanyagokra, így az új adatközpontok gyakran növelik a szennyezést, amikor a hálózatra kapcsolódnak. Azzal, hogy közvetlenül megújuló energiaforrásokhoz csatlakoznak, a Google elkerülheti ezt a problémát, és tiszta energiaellátást érhet el.

Amanda Peterson Corio, a Google globális adatközpont-energia-felelőse a sajtótájékoztatón elmondta:
„Ahhoz, hogy kiaknázhassuk a mesterséges intelligencia potenciálját, a növekvő villamosenergia-igényt új tiszta energiaforrásokkal kell kielégítenünk. Az MI térnyerése lehetőséget ad arra, hogy újragondoljuk az adatközpontok fejlesztését.”

Jelenleg a Google és az Intersect még nem hozták nyilvánosságra a konkrét építési terveket, és továbbra is egyeztetnek az adatközpontok és a megújuló energiatermelő állomások számáról és helyszíneiről.

google

Shelton Kimball, az Intersect Power vezérigazgatója rámutatott, hogy az iparnak szemléletváltásra van szüksége, és az „energiaelső” megközelítést kell alkalmaznia az adatközpontok tervezésében. Hangsúlyozta, hogy az adatközpontok megújuló energiaforrásokban gazdag területekre történő telepítése kulcsfontosságú az energiaellátási problémák hatékony kezeléséhez. Jelenleg sok adatközpont olyan régiókban összpontosul, ahol viszonylag szűkösek az energiaforrások, például Virginia „adatközponti folyosójában”, ahol az internetforgalom körülbelül 70%-a halad át. Azonban a növekvő energiaigények miatt az öregedő szénerőművek élettartamát meghosszabbították, ami aggodalmat kelt az adatközpontok klímaváltozásra és levegőminőségre gyakorolt hatása miatt.

A Google új stratégiájának bevezetésével az adatközpontok építési és energiaellátási módszerei új fordulóponthoz érhetnek, hozzájárulva a zöld technológia fejlődéséhez.

Érdekelhet még: