Mi az a Ginger Wallet? Útmutató a valóban privát BTC utalásokhoz

A Ginger Wallet egy új, magyar gyökerű, nyílt forráskódú Bitcoin tárca, amely a Wasabi Walletből vált ki. Elsődleges célja a Bitcoin tranzakciók adatvédelmének és felhasználóbarát működésének biztosítása.
“Úgy gondoljuk, hogy az emberiség előtt álló legsürgetőbb probléma a pénzrendszer rendbetétele, amire a Bitcoin a legjobb megoldás, a legnagyobb kihívás pedig az adatvédelem” – olvasható a Ginger Wallet bemutatkozójában.
A Ginger Wallet egy olyan Bitcoin-tárca, amely csak desktopon fut, Windowsot, MacOS-t és Linuxot egyaránt támogatva. A tárca letöltésében és beállításában a cikk végén lévő útmutató nyújt segítséget, de előbb nézzük meg hogyan kapcsolódik egymáshoz a Ginger Wallet és a Wasabi Wallet.
A kezdetek
A Wasabi Walletet 2018-ban indította el Ficsor Ádám (nopara73), Hajdú Gergely és Harmat Bálint. A projekt célja az volt, hogy a coinjoin technológia segítségével növelje a Bitcoin tranzakciók anonimitását. Ezzel a Wasabi Wallet a magyar kriptoközösség egyik sikertörténete lett, és 2019-ben 7,5 millió dollárra (2,6 milliárd HUF) értékelték a céget.
2024-ben a Wasabi Walletet fejlesztő zkSNACKs mégis bejelentette működésének megszűnését, aminek oka a szabályozási problémák elkerülése volt. A csapat több tagja, köztük Molnár Dávid, a Wasabi Wallet technológiai vezetője, úgy döntött, hogy folytatják a munkát, és létrehozták az InvisibleBit LLC-t, valamint a GingerPrivacy fejlesztői csoportot.
“Az amerikai hatóságok közelmúltbeli bejelentéseinek fényében a zkSNACKs most azonnal megtiltja az egyesült államokbeli felhasználóinak, hogy használják szolgáltatásait. Az egyesült államokbeli lakosok IP-címének blokkolása a wasabiwallet.io, az api.wasabiwallet.io és a zksnacks.com webhelyeken érvényes.”
De mi is az a coinjoin?
A coinjoin egy olyan anonimizálási stratégia, amely elrejti a tranzakciók címét és összegét. A Ginger Wallet (és a Wasabi Wallet is) ezt a módszert alkalmazza, hogy ne legyen könnyen visszakövethető, ki kinek mennyit küldött.
Mivel a Bitcoin tranzakciók nyilvánosak, ezért a blokkláncon mindenki láthatja, hogy melyik címről melyik címre ment összeg, és mennyi. Maguk a Bitcoin-címek ugyan nem tartalmazzák a felhasználók nevét és címét, de könnyen nyomon követhetőek, és ha valaki ismeri a címedet, akkor az a valaki látja az összes pénzmozgásod is.
Ez nem hiba a Bitcoin rendszerében; ez egy funkció, mivel a Bitcoint részben a pénzügyi átláthatóság érdekében találták ki. Ez az egyik alapja a „bizalom nélküli” rendszerének: minden tranzakció nyilvános, hogy megakadályozza a felhasználói csalásokat. A coinjoin azonban pontosan ezt próbálja meg kijátszani.
A coinjoin működése
A folyamatot érmekeverésnek is nevezik, és a következő módon történik:
Egy olyan protokollról van szó, amely lehetővé teszi több felhasználó számára, hogy a küldeni kívánt pénzeszközeiket egyetlen tranzakcióban egyesítsék, ahonnan aztán a megfelelő helyre küldik tovább, így szinte lehetetlenné válik a pénzeszközök eredetének nyomon követése.
Képzeld el, hogy több személy – te és négy másik ember – csomagot szeretnétek küldeni különböző címzetteknek. De nem akarjátok, hogy a futár (vagy bárki más) tudja, melyik csomag kitől jött. Ezért összefogtok öten, és közösen feladtok 5 csomagot egy speciális postán. A posta összekeveri a csomagokat, leszed minden azonosítót, majd új csomagolásban elküldi őket a végső címekre. Kívülről csak annyi látszik, hogy 5 csomag elindult 5 helyre, de senki sem tudja, melyik kié volt eredetileg.
A csomag = Bitcoin tranzakció
A posta = coinjoin rendszer
A coinjoin tehát olyan, mint egy csomag-összekeverő postaszolgálat, ahol egyszerre több küldő vesz részt, de az összes küldemény „összemosódik”, majd mindenkinek a címzettje megkapja, amit kell – de nem derül ki, melyik csomagnak ki volt az eredeti feladója. Ez segít megőrizni a pénzügyi anonimitást és adatvédelmet, anélkül, hogy csalás vagy törvényszegés történne.
Útmutató a Ginger Wallethez
A tárcát a gingerwallet.io weboldalról lehet letölteni, ahol a teljes szoftver magyar, angol, spanyol, német, francia és mandarin nyelvű verziója is elérhető.
A letöltés után a Bitcoin tárca beállítása következik.
- Új: Teljesen új tárca létrehozása
- Helyreállítás: Egy már meglévő tárca helyreállítása a seed phrase megadásával
- Hardvertárca: Trezor, ColdCard, Ledger, Blockstream Jade és BitBox02 hardvertárcák is párosíthatók a tárcához
- Fájl importálása: Korábbi Wasabi Wallet importálása
Új tárca létrehozásakor kapunk egy 12 szavas seed phrase-t (aminek a sorrendje is számít!). Ezt szigorúan offline érdemes tárolni, biztonságos helyen.
Miután felírtuk magunknak a kapott 12 szót, jön egy ellenőrző lépés, ahol a szavakat az előbb kapott sorrendbe kell rendezni.
A folytatásra kattintva megjelenik egy ablak, ahol még egy Passphrase-t is meg kell adnunk. Ez lesz a jelszavunk, amit a tárcába való belépéskor, valamint tranzakciók indításakor kell megadnunk. Ez ugyanolyan fontos, mint a 12 szó, mivel ezzel tudjuk megnyitni és visszaállítani a tárcánkat. Aki szeretné, üresen is hagyhatja ezt a mezőt, tehát jelszó nélkül használhatja a tárcát, de ez egyáltalán nem ajánlott, hiszen ha valaki hozzáférne a gépünkhöz, akkor könnyen beléphet a tárcánkba.
Ezzel elkészültünk, a következő lépésben néhány perc várakozás után használhatjuk az újonnan létrejött Bitcoin-tárcánkat. Fontos azonban említést tenni arról, hogy mi zajlik ezalatt a néhány perc várakozás alatt, ugyanis ez is egy kulcsa a Ginger Wallet-nek.
Blokkfilterek
Egy kihívás, amelyet fontos volt megoldani a fejlesztők számára, az az, hogy az információk lekérésekor ne terheljük túl a számítógépünket azzal, hogy letöltjük a teljes blokklánc hálózatot, hanem csak azt az információt kapjuk meg, ami ránk vonatkozik, de ezeket úgy kapjuk meg, hogy ne derüljön ki, hogy azokat mi kértük. Ennek megoldására szolgálnak a Blokkfilterek.
A Blokkfilterek tehát a Ginger Walletben (és más adatvédelmi fókuszú Bitcoin pénztárcákban) kulcsfontosságú szerepet játszanak abban, hogy ne kelljen felfedned a címeidet egy külső szerver előtt, amikor ellenőrzöd, hogy például megkaptad-e egy tranzakció során a kért összeget. A blokkfilterek segítségével a szoftver csak azokat a blokkokat tölti le, amire nekünk szükségünk van. Ez egy meglehetősen bonyolult téma, ha többet szeretnél róla tudni, akkor ajánljuk a huszonegy podcast Ginger Walletról szóló videóját, amelyben Molnár Dávid részletesen elmagyarázza a tárca teljes működését.
Tehát a fentebbi beállítások elvégzésével sikeresen létrehoztuk a Ginger Walltetünket, ami jelenleg valahogy így néz ki:
Lehetőségünk van több tárca hozzáadására is, ezt az „Új tárca” ikonra kattintva tehetjük meg és ugyanazokon a lépéseken kell átesnünk, amiket eddig tárgyaltunk.
Egy új tárcánál, ahhoz, hogy tranzakciókat végezhessünk a tárcánkon belül, valahogyan bitcoint kell szereznünk. Ezt a jobb felső sarokban lévő „Vásárlás”, vagy a „Fogadás” funkcióval tehetjük meg.
Bitcoin fogadása
A Fogadás gombra kattintva megjelenik egy mező, ahová egyfajta címkét írhatunk be, ami segíthet nekünk az átláthatóságban, ha például később a régebbi tranzakcióink között keresgetünk, akkor könnyebben megtalálhatjuk azt, ha adtunk neki egy címet, ez lehet egy név, becenév, egy cég neve, vagy bármi, ami segít nekünk beazonosítani a tranzakciót.
A címke létrehozása után megjelenik egy QR kód és cím. Ezt beolvassa illetve beilleszti az, aki fizetni akar nekünk, majd a tranzakció lezajlása után megjelenik a tárcánkban egy új sor, ahol figyelemmel tudjuk követni a tranzakció állapotát, még a várható megerősítésig hátralévő időt is.
Bitcoin vásárlása
Amennyiben a Vásárlást választanánk az első bitcoinjaink beszerzéséhez, a „Vásárlás” gombra kattintva ki kell választani a régiónkat, majd ezután a vásárolni kívánt összeget megadva a rendszer feldobja nekünk azoknak a szolgáltatóknak a listáját, ahonnan megvásárolhatjuk a kívánt összegben a bitcoint.
Ahogyan az figyelmeztetésként meg is jelenik, az ilyenféle vásárlás során szükség van a személyes adataink megadására, azaz átesni az ismert KYC ellenőrzésen. Fontos, hogy a megadott információkat nem a Ginger Wallet tárolja, hanem az a szolgáltatás, amelyet választunk. A mi esetünkben ez a képen látható Transak lenne.
A legfőbb funkciókat ezennel bemutattuk. A Ginger Wallet tehát egy olyan eszköz, amely a pénzügyi adatvédelemre és a felhasználók szabadságának védelmére helyezi a fókuszt. A coinjoin technológia, a blokkfilterek és a decentralizált szemlélet mind azt szolgálják, hogy a Bitcoin valóban a pénzügyi önrendelkezés eszköze lehessen.