Gigantikus nyelőkútat fedeztek fel Kínában, amely egy ősi erdőt rejt magában
Képzelj el egy buja, ősi erdőt, amelyben a fák majdnem 40 méter magasak – mindez 192 méter mélyen, egy hatalmas nyelőkút alján található. Két évvel ezelőtt Délnyugat-Kínában a tudósok élet nyomait fedezték fel egy gigantikus nyelőkútban, amely a Guangxi Zhuang Autonóm Terület Leye-Fengshan Globális Geoparkjában helyezkedik el.
A Zhang Yuanhai, a Karst Geológiai Intézet vezető mérnöke által is vizsgált kút több mint 300 méter hosszú, 150 méter széles és közel 192 méter mély. Az UNESCO Világörökségi helyszínéhez tartozó területen található nyelőkút alján egy jól megőrzött őserdő és három barlangbejárat is rejtőzik.
Ismeretlen életformák lehetősége
A kutatók szerint az aljnövényzet és az őserdő rejtett flórája és faunája eddig ismeretlen növényeket és állatokat tartogathat. Chen Lixin expedícióvezető elmondta, hogy a fák néhol elérik a 40 métert, és olyan fajokra bukkanhatnak, amelyeket még soha nem írt le a tudomány.
Az UNESCO szerint a Leye-Fengshan Geopark főleg üledékes kőzetekből áll, és több mint 60 százalékban 3000 méter vastag devon és perm karbonát kőzeteket tartalmaz. Ezek a karszt tájakban gazdag területek jellemzően olyan formákat hoznak létre, mint a nyelőkutak, barlangbejáratok, természetes hidak és karsztforrások.
A karszt tájak egyedülálló világa
A karszt tájak olyan területek, ahol az oldódó alapkőzet miatt nyelőkutak és barlangok alakulnak ki. George Veni, a Nemzeti Barlang- és Karsztkutatási Intézet igazgatója szerint a karszt tájak megjelenése jelentősen eltérő lehet a földrajzi és éghajlati különbségek miatt. Dél-Kína látványos, hatalmas nyelőkutakat és barlangbejáratokat rejtő karszt világáról ismert, míg más tájakon a karsztformák kevésbé látványosak.
Hogyan alakulnak ki a nyelőkutak?
A nyelőkutak képződésének fő oka az enyhén savas esővíz, amely szén-dioxidot felvéve oldja az alapkőzetet. A víz beszivárog a kőzet repedéseibe, ahol barlangokat és üregeket hoz létre. Ha ezek az üregek elég nagyokká válnak, a mennyezetük beomlik, gigantikus nyelőkutat eredményezve.
A Leye-Fengshan Geopark területén már 30 nyelőkutat fedeztek fel, de ezek közül egyik sem éri el a világ legnagyobbjának számító Xiaozhai Tiankeng méreteit. Ez a „Mennyei Árok” névre keresztelt nyelőkút 650 méter mély, 610 méter hosszú és 537 méter széles, és több mint 1200 növény- és állatfaj otthona.