A fiatal generációk állnak az európai kriptopiac élén

Egy friss felmérés arra a megállapításra jutott, hogy a megkérdezettek közül az Y és Z generációk tagjai uralják az európai kriptopiacot.

A Bitpanda megbízásából készült kutatásban öt európai ország lakosainak válaszait vizsgálták meg 2024. július 2. és július 10. között. A kiválasztott országok Németország, Franciaország, Svájc, Ausztria és Olaszország voltak, ahol több mint 6000 embert kérdeztek meg a kriptovalutákkal kapcsolatos szokásaikról.

Az egyik feltett kérdés a kriptovaluták birtoklására irányult, és az említett országok közül Svájc érte el az első helyet. Itt a lakosság 23%-a tulajdonol kriptót, majd őt követi Ausztria (18%) és Franciaország (14%). Németország a negyedik 11%-kal, Olaszország pedig az utolsó, mindössze 9%-kal.

A vizsgált országokban megkérdezettek hány százaléka birtokol kriptovcalutát. Forrás: Bitpanda.

Az európai kriptopiac kutatásának további megállapításai

Ami a korcsoportokat illeti, azt az eredményt kapták, hogy az Y generáció a leginkább hajlandó kriptovalutákba fektetni (a megkérdezettek 24%-a), amelyet a Z generáció követ 19%-kal.

Az Y generáció, vagy más néven az Ezredfordulósok, a 80-as évek elejétől a 90-es évek közepéig született embereket vonja magába, akik jelenleg a 43-28 éves korosztályba tartoznak. Őket követi a Z generáció, akik 12 és 27 év közöttiek, viszont a felmérésben csak felnőtt személyeket kérdezték meg.

A kutatásból továbbá az is kiderült, hogy a 43 év alattiak közül majdnem minden harmadik ember tervezi, hogy a következő egy év során kriptovalutába fektet. Emellett az Y és Z generációból megkérdezettek 46%-a hiszi azt, hogy a Bitcoin értéke a következő 12 hónapban emelkedni fog.

Az Y és Z generációba tartozó megkérdezettek aránya a kriptovalutába fektetők közül az egyes országokban. Forrás: Bitpanda.

A jelentés szerint minden országot figyelembe véve a kriptovalutákba való befektetés fő okai a magas hozam reménye (24%), a hagyományos pénzügyi intézményektől való függetlenség (22%) és a tranzakciók anonimitása (21%) voltak. A felmérés továbbá jelentős különbséget láthatunk a férfiak és a nők befektetési magatartása között, mivel a férfiak jóval nagyobb valószínűséggel fektetnek kriptovalutákba minden vizsgált országban. Emellett a nők 47%-a azt mondta, hogy nem tudja elképzelni, hogy a jövőben befektessen. A férfiak esetében ez az arány csak 27% volt.

Érdekeseképpen az európai kriptopiacról készült kutatásban megkérdezettek nagyobb kormányzati szabályozást és a kriptovalutákkal kapcsolatos átfogóbb tájékoztatást várnak el, amitől a kriptopiacba vetett bizalmuk erősödését remélik. A gyakran említett fejlesztési javaslatok még a biztonsági intézkedések fokozása és piac nagyobb stabilitásának biztosítása voltak.