Gáz kartell létrehozásáról egyeztet Oroszország és Irán
A világ két legnagyobb gázkitermelője egy új “gáz OPEC” megalapításán dolgozik.
Visszaütnek a szankciók
Az Ukrajna ellen indított háború miatt bevezetett oroszellenes szankciók eddig kevés eredményt hoztak. Az EU-ban bevezetett orosz gáz behozatalára vonatkozó tilalom eddig csak magát az európai gazdaságot hozta nehéz helyzetbe. A tilalom miatt az infláció drasztikus emelkedése mellett Európának a közelgő téllel is meg kell majd birkóznia. Több helyen már most is energiakorlátozások bevezetését tervezik. Németországban pedig a szén tüzelésű erőművek ellátása okoz egyre nagyobb gondot.
Moszkva új klubot hoz létre
Eközben az orosz vezetés egy 40 milliárd dollár értékű szándéknyilatkozatot írt alá Iránnal. A felek egy olyan világszintű gáz kartell létrehozásáról egyeztek meg, mint amilyen a Kőolajexportáló Országok Szervezete (Organization of the Petroleum Exporting Countries, OPEC). Amennyiben sikerül megvalósítani a tervet, Oroszország és Irán a világ földgáz készletének jelentős része felett közösen rendelkezik majd. Mivel ez a két ország rendelkezik a világ két legnagyobb földgáz készletével, ez rendkívül komoly következményekkel jár majd.
Az oroszok eközben Katarral is egyeztetnek és lehetséges, hogy az arab ország is belép majd a frissen alakuló kartellbe. Ebben az esetben a kartell a világ földgáz készletének majdnem 60%-a fölött rendelkezik majd.
Gáz van
A kartell nem csak a vezetékes gáz árát szabhatja majd meg tetszése szerint, de a cseppfolyósított földgázét (liquefied natural gas, LNG) is. A jelenleg ez utóbbira hatalmas a kereslet és nem csak a zöldebb energiaforrásokra való áttérés miatt. Az (LNG) megoldást jelenthet a szankciók miatt üresen maradt téli tartalékok feltöltésére, legalábbis az európai vezetés reményei szerint.
Bővítenék a klubot
Az orosz vezetés nem elégszik meg ennyivel, a tervek között már most is előkelő helyen szerepel a klub további bővítése. A Gázexportáló Országok Fórumának tagjait már meg is környékezték. A Fórum 11 tagja rendelkezik a világ földgáz készletének 71%-kal, a kitermelt gáz 44%-kal. Ezen felül a tagok felügyelik a világ gáz vezetékeinek 53%-át és az exportálható LNG 57%-át is.