Franciaország új adója árthat a bitcoin és a kriptovaluták térnyerésének

Franciaország az Európai Unió (EU) egyik vezető országa a kriptovaluta-szabályozásokat illetően. A MiCA szabályozáshoz való aktív igazodás mellett az ország egységes környezetet kíván teremteni a digitális eszközök piacának, ügyelve a fogyasztói bizalomra és az átláthatóságra.

A nyugat-európai ország azonban új adót vetne ki a „nem produktív termékekre”, mellyel megadóztatnák a vezető digitális eszközt és a luxuscikkeket is. Az értékmegőrzés szempontjából vásárolt termékek iránti kereslet visszaszorítása lenne a cél?

Új adó a „nem produktív vagyonra”

A nem produktív vagyon alatt olyan eszközöket vagy tulajdonolt tárgyakat értünk, melyek nem termelnek jövedelmet vagy nem teremtenek gazdasági hasznot. Ezek az eszközök akár eszmei értékük, akár ritkaságuk miatt értékesek lehetnek tulajdonosuknak, ugyanakkor nem járulnak hozzá a gazdasági növekedéshez. A készpénz, műalkotások, üres ingatlanok vagy luxuscikkek mellett valamilyen szinten a bitcoin (BTC) is hozzátartozhat az előbb említett listához.

A francia kormány új adótervezete szerint olyan vagyontárgyakra kívánnak adót kivetni, melyek nem termelnek jövedelmet. Az értékmegőrzés céljából megvásárolt eszközök bár nem járulnak hozzá a fogyasztás élénkítéséhez, gyakran vagyongyarapodást is eredményezhetnek.

Az adó mögött meghúzódó gondolat egyértelmű: a vezető nyugat-európai ország célja csökkenteni az értékmegőrzők felhalmozását, mivel a gazdaság és a fogyasztás a COVID-19 járvány óta jelentősen visszaesett. Amennyiben megadóztatnák az ilyen termékeket, úgy csökkenhetne a bitcoinba vagy a luxuscikkekbe való befektetés. Ha az adó beválik, megdrágul ezen eszközök birtoklása a francia állampolgárok számára, ami csökkentheti az irántuk való érdeklődést.

Így hathat a bitcoinra az új adótervezet

Gyakran említettük már, hogy a bitcoin valamilyen szinten a Veblen-javak közé tartozik. Ezen javak árfolyamuk emelkedésével válnak népszerűvé, árukkal együtt nő a kereslet irántuk. Az arany, a luxuscikkek, valamint a bitcoin tökéletes értékmegőrző és vagyongyarapító eszköz lehet, ezért első sorban a vagyonosabb emberek próbálják felhalmozni őket.

Amennyiben a bitcoin is érintett lesz az új adótervezetben, csökkenhet a digitális eszközökbe történő beáramlás. Az eszköz megvásárlásától vagy birtoklásától való vonakodás rövid távon csökkentheti a likviditást, ami az eszközök leértékelődéséhez vezethet. A szigorúbb szabályozással azonban még egyetlen országban sem sikerült visszaszorítani a kriptovaluták iránti keresletet.

Szigorodó francia gyakorlat

Az alapvetően kriptovalutákat támogató országban az új adótervezet változást mutat az előző gyakorlatokhoz képest. Bár hivatalos fizetőeszközként nem ismerik el a bitcoint vagy más kriptovalutákat, az ország az elmúlt években olyan szabályozási környezetet kívánt teremteni, mely bevonja a bankokat és a hagyományos pénzintézeteket is a digitális eszközök életébe.

A MiCA 2026 júliusától történő kötelező bevezetése a kriptoeszköz-szolgáltatók számára és az új adótervezet azonban arra enged következtetni, hogy a francia állam szeretne korlátot szabni a drasztikusan terjedő digitális eszközöknek. Kérdés, hogyan reagál erre a piac.