3 hét után ismét jelentősebb kiutalás történt a Mt. Gox számlájáról
2024 júliusában megkezdődött a Mt. Gox hitelezőinek a kártalanítása, melynek következtében közel tízmilliárd dollárnyi Bitcoint juttatnak vissza a jogos tulajdonosoknak. Az első hetek intenzív tranzakcióihoz képest azonban jelentősen belassult a művelet, a piac pedig fellélegzett.
Most, 3 hetet követően, ismét egy jelentősebb átutalást hajtott végre a japán tőzsde. A tranzakció során több mint tízezer BTC-t helyeztek át egy eddig ismeretlen tárcára. Ez az átutalás ugyan elmarad a júliusban látottaktól, de a piac felkapta rá a fejét.
Újabb jelentős Mt. Gox-tranzakció
Július 30-án több mint 3 milliárd dollár értékben helyezett át BTC-t a 2014-ben csődbement japán tőzsde a Bistamp és Kraken tőzsdékre. A közel tízéves incidens óta a Bitcoin árfolyama jelentős felértékelődést mutatott be, így a közel tízmilliárd dolláros kártalanítás komoly eladói nyomást helyezett a Bitcoinra.
A megszűnt tőzsde a jelentős, közel 50 000 BTC-s tranzakciót követően, ismét egy 12 000 BTC-s átutalást indított augusztus 20-án. A tranzakció címzettje a „1PuQB” kezdetű cím volt, ahova piaci áron nagyjából 709 millió dollárnyi BTC-t utaltak át. Ezt követte egy 1265 BTC-s átutalás, nagyjából 75 millió dollár értékben a „1Jbez” kezdetű címre. Az Arkham Intelligence szerint utóbbi a Mt. Gox hideg tárcája.
Ellentétes gondolatok
Bár az Arkham úgy véli, 709 millió dollár a kártalanítási alapba, 75 millió dollár pedig a „raktárba” ment, a Galaxy kutatási vezetője, Alex Thorn ellenkezően gondolkozik. Thorn úgy véli, az áthelyezett eszközök csupán kisebbik része – 75 millió dollár – került a kártalanítási alapba, a nagyobb átutalás pedig a Mt. Gox Bitcoin-tartalékaiba kerül.
A CryptoQuant adatai szerint a Mt. Gox a pénzeszközeinek nagyjából 68%-át már visszaosztotta a hitelezőknek, azonban a vállalat által birtokolt Bitcoin-mennyiség még mindig jelentős. Cikkünk írásakor a Mt. Gox több mint 46 000 BTC-t birtokol, aminek piaci ára nagyjából 2,7 milliárd dollár.
Nem nő az eladói nyomás
Júliusban mindenki megrettenve fogadta a hírt, miszerint a Mt. Gox közel 10 milliárd dollárnyi Bitcoint mozgat át központosított tőzsdékre. A piac első reakciója az volt, hogy mivel ezek a pénzeszközök közel százszoros felértékelődésen mentek keresztül, mindenki azonnal értékesíti őket.
Ugyanakkor éppen ennek az ellenkezője történt. A Bitpanda vezérigazgató-helyettese, Lukas Enzersdorfer-Konrad, szerint a Mt. Gox volt az egyik legkorábbi tőzsde, ahol Bitcoint lehetett vásárolni, hitelezői pedig a korai befektetők voltak.
„Számukra a Bitcoin nemcsak egy eszköz, hanem egy technológia és egy küldetés, amiben sokan hisznek. Ez nem azt jelenti, hogy soha nem fogják eladni, de az, hogy mikor és milyen mennyiségben értékesítenek, változhat.” – mondta a Bitpanda vezető-helyettese
Ugyanezt a véleményt osztja Maria Carola, a StealthEX kriptovaluta-tőzsde vezérigazgatója is. Szerinte a hitelezők úgy döntenek, hogy megtartják az eszközöket a jövőbeli áremelkedés reményében, amivel magasabb hozamot is elérhetnek. Carola hozzátette, az azonnali értékesítés jelentős tőkenyereségadót vonna maga után, amit szívesen halasztanak a befektetők.