A kriptóbányászok nehezedő helyzete aggasztó jel Kínában
Az elmúlt hetekben több aggasztó hír is érkezett a nagy kriptotőzsdékről Kínából. Először az OKEx, majd a Huobi esetén történtek letartóztatások. Ezeket ugyan az érintett tőzsdék sokáig cáfolták, de aztán bebizonyosodott, hogy valami tényleg zajlik a két érintett váltó ellen. És ezekkel a vizsgálatokkal párhuzamosan mindkét tőzsde felfüggesztette a lehívásokat. A hivatalos közlemény szerint a hatóságokkal való együttműködés miatt. Ez a lépés viszont komolyan érintette a kriptóbányászokat. A kriptóbányászok nehezedő helyzete annak köszönhető, hogy ők alapvetően ezeket a tőzsdén kívüli (az angol rövidítés alapján OTC) csatornákat használták kriptóik értékesítésére.
A kriptóbányászok nehezedő helyzete
Úgyhogy elég sok bányász most már egy hónapja nem volt képes bevételt realizálni. Ez értelemszerűen nehéz helyzetbe sodorja őket, a bányászat komoly energiaköltségeit figyelembe véve. Ez megmagyarázza azt is, hogy miért zuhant le a bányászgépek hashelési sebessége a bitcoin hálózaton 146 exahashről 106 exahashre másodpercenként. A bányászok helyzetének nehézségére egy kérdőív világított rá, amelyben a megkérdezett bányászok 76%-a azt mondta, hogy jelenleg az energiaköltségek okozzák nekik a legnagyobb fejfájást.
As #Bitcoin price hit annual high, hashrate has fallen about 13% from its all-time high, forming a rare inversion between price and hashrate. One reason could be the end of the high-water period for Chinese miners, as some miners moved equipment in search of cheaper electricity. pic.twitter.com/ZqtDcmvPtm
— LongHash (@longhashdata) November 12, 2020
Az OKEx és a Huobi elleni, állítólagos pénzmosási vádak miatt indított vizsgálatok hatásaként egyébként más, bányászokat kiszolgáló OTC-cégek is lehúzták a rolót. Volt olyan bányász, aki leállította a bányászáshoz használt infrastruktúráját, félve attól, hogy nem tudja eladni a bányászott kriptót és nem tudja fizetni az energiaszámlát sem.
Az egyébként nem meglepő, hogy a kínai bányászok érintettek a leginkább (talán viszont ez a dominancia csökkenni látszik). Kína adja a bitcoin hashelési teljesítményének 65%-át és itt gyártják a bányászathoz szükséges speciális gépek 80%-át is. Pedig a kriptók bányászata minden évben milliárdokat termel Kínának, hiszen a bitcoint nyíltpiacon értékesítik – ami egyébként alapvetően tilos is lenne Kínában.
A jövő
És most még annak az esélye is felmerült, hogy a bitcoint egy az egyben be fogják tiltani, azzal párhuzamosan, hogy az ország egy központi digitális pénzeszközt tervez kibocsátani. És a törvényjavaslat már összeállításra és benyújtásra is került. Úgyhogy a bitcoinnal foglalkozók elég nehéz időket élnek mostanában az országban. Most valamelyest azért javulni látszik a helyzet, hiszen az az OKEx ma bejelentette, hogy november 27-től az ügyfelek ismét lehívhatják a pénzeszközeiket. Az indoklás szerint a hatóságok vizsgálata lezárult és semmilyen törvénybe ütközőt nem találtak a váltónál. Talán mégis van remény tehát a kínai bányászok számára is.
We’re pleased to announce @OKEx will reopen withdrawals by Nov 27, 2020. We are committed to building more high-quality products and enhancing the overall user experience for everyone in the #OKFam.
Reward campaigns coming soon. Stay close!
Details: https://t.co/Xc5vrUQF40
— OKEx (@OKEx) November 19, 2020