Figyelmeztető jel: 100 000 dollár alatt a bitcoin, nem árt óvatosnak lenni
Drasztikus esés rázta meg a kriptovaluta-piacot. Miután a bitcoin (BTC) történelmi csúcsot ért el 108 000 dollár felett, az FOMC ülésen elhangzottak és Jerome Powell sajtótájékoztatója egészen 95 700 dollárig verték vissza a vezető kriptovaluta árfolyamát.
A legfrissebb elemzések szerint a volatilitás azonban nem ért véget. A bináris CDD metrika szerint ugyanis a bitcoin hosszú távú tulajdonosai érdekes viselkedést követnek. Mit jeleznek jelenleg a hosszú távú birtokosok?
A CDD metrika és a bitcoin-bálnák viselkedése
A bináris CDD, vagyis a bitcoin-érmék forgalomba helyezés előtti mozdulatlanságát mérő metrika, érdekes viselkedést mutat az elmúlt napokban. A mérőszám első sorban a piaci aktivitást, a befektetői viselkedést és a hosszú távú HODL-erek tevékenységének az elemzésére szolgál. Számszerűen, ha 1 BTC-t egy befektető 100 napig tart, majd eladja/átutalja, akkor a CDD mértéke 100.
A bináris verziója a CDD-nek 0 vagy 1 értéket vehet fel, ahol a 0 esetében nem történt kiemelkedő aktivitás, 1-nél pedig az aktivitás meghaladta a küszöbértéket. A hosszú távú tulajdonosok aktivitását megfigyelve azt láthatjuk, hogy a bináris CDD szerint eladási aktivitásnak lehetünk szemtanúi. Erről a CryptoQuant elemzője, ShayanBTC, számolt be, aki szerint a bináris CDD meredek növekedése egybeesik a bitcoin BTC Price (BTC) új történelmi csúcsával.
Történelmileg a mutató kiugrását gyakran piaci korrekció követte – ahogyan az történt a napokban is. Bár nincs egyértelmű korreláció a bináris CDD növekedése és a BTC árfolyamának a korrekciója között, 108 000 dolláros árfolyam közelében jelentősen nőtt a mutató értéke.
FOMC ülés és Powell sajtótájékoztatója
Nem tudni biztosan, hogy a korrekció akkor is bekövetkezett-e volna, ha az amerikai jegybank nem éppen a héten ülésezik. A Federal Reserve ugyan kedden 25 bázispontos kamatvágást jelentett be, ugyanakkor Jerome Powell rendkívül kedvezőtlen kilátásokat vázolt fel jövőre nézve. Egyrészt kritizálta a frissen megválasztott, kriptovaluta-barát Donald Trump elképzeléseit a vámpolitikával kapcsolatban, másrészt a korábban várt négy kamatvágás helyett jövőre már csak kettőt lát elképzelhetőnek, amit a piac azonnal beárazni látszik.
Az elmúlt 24 órában mindeközben 880 millió dollárnyi tőkeáttételes pozíció került bezárásra a CoinGlass adatai szerint. Szerdán és csütörtökön így összesen közel 1,4 milliárd dollárnyi long-pozíciót számoltak fel, ami az esést tovább súlyosbította. A bitcoin (BTC) 95 000 dollárról kapaszkodik vissza, cikkünk írásakor a 98 000 dolláros ellenállással küzdve. Mindeközben az ethereum ETH Price (ETH) 12,5%-ot veszített értékéből az elmúlt hét alatt. Számos altcoin egyhetes vesztesége eléri a 25-30%-ot.
Kilátások a bitcoin számára
Technikailag tudni lehetett, hogy nem a 100 000 dolláros, hanem a 105 – 110 000 dolláros szint jelenthet akadályt a bitcoin (BTC) számára. Azonban ezt könnyedén egy 129 000 dollárig tartó rally követheti.
Shayan narratíváját kiegészítve Onatt – aki szintén a CryptoQuant munkatársa – potenciális turbulenciáról számolt be. Az elemző szerint a Coinbase Premium Index, vagyis a Coinbase és más tőzsdék közötti árkülönbséget követő mutató, negatív tartományba került. Ez fokozott eladási nyomásra utal.
A technikai elemzők szerint a bitcoin (BTC) valahol 88 – 90 000 dollár körül találhat végső menedéket. Az eladási nyomást súlyosbíthatják az ETF-ek is, melyek tegnap 671,9 millió dolláros nettó kiáramlást produkáltak. Érdekes, hogy a BlackRock egyáltalán nem értékesített, azonban a Fidelity 208,5 millió, a Grayscale 188,6 millió, az ARK pedig 108,4 millió dollár értékben tapasztalt nettó kiáramlást.