Dél-afrikai férfit tartóztattak le, aki állítólag Bitcoint használt terrorista tevékenységek finanszírozására
A dél-afrikai rendőrség letartóztatott egy 35 éves férfit, akit azzal vádolnak, hogy kriptovalutát használt terrorista tevékenységek finanszírozására. Az eset rávilágít a digitális eszközök felhasználásának árnyoldalára, valamint a bűnüldöző szervek növekvő kihívásaira a pénzmozgások nyomon követésében.
Gyanús tranzakciók vezettek a letartóztatáshoz
A Dél-afrikai Bűnügyi Nyomozó Hivatal (Hawks) 2018 májusában kezdte meg a nyomozást, miután a Pénzügyi Hírszerző Központ (FIC) információkat kapott a terrorizmus finanszírozásával összefüggésbe hozható tranzakciókról. A hatóságok szerint a gyanúsított 2017. november 30-án 614 dollár értékben (11 500 dél-afrikai rand) vásárolt Bitcoint egy Luno nevű virtuális eszközszolgáltatón keresztül, banki átutalás segítségével.
Kapcsolódó tartalom: Közel hét év börtönbüntetésre ítélték a Bitcoin-pénzmosót, aki egy kínai bűnszervezetnek dolgozott
A vásárolt Bitcoint azonnal áthelyezték egy másik pénztárcába, amely egy meg nem nevezett „független” szervezethez kapcsolódott. Az előzetes vizsgálatok alapján a pénzt külföldön lévő résztvevők fegyverekkel, pénzügyi támogatással és más projektek finanszírozásával használták fel.
A letartóztatás és az elkobzott bizonyítékok
A nyomozás előrehaladtával a hatóságok 2024. október 24-én házkutatást tartottak a gyanúsított johannesburgi lakásán, ahol több bizonyítékot lefoglaltak. A helyszínen talált fegyverek nem feleltek meg a törvényes előírásoknak, mivel nem voltak biztonságos helyen tárolva.Godfrey Lebeya, a dél-afrikai Kiemelt Bűnügyek Nyomozó Igazgatóságának vezetője hangsúlyozta, hogy a bűnüldöző szervek szoros együttműködésben dolgoznak nemzetközi partnereikkel annak érdekében, hogy megakadályozzák az illegális pénzmozgásokat, amelyek a szervezett bűnözést és a terrorizmust finanszírozzák.
Következmények és további lépések
A gyanúsított 2025. január 6-án fog megjelenni a lichtenburgi bíróság előtt. Az ügy várhatóan precedensként szolgálhat a digitális eszközök felhasználásával kapcsolatos bűncselekmények kezelésében, és rávilágít a nemzetközi összefogás fontosságára az ilyen típusú bűnözés elleni küzdelemben.