Fénysebességre kapcsoltak az európai gázárak: mi lesz télen?
Tegnap tovább folytatódott az európai gázárak esztelen növekedése, miután az orosz Gazprom energiaipari óriás szinte megfelezte a Yamal-Europe gázvezetéken szállított gáz mennyiségét. Ez a gázvezeték Oroszországból indulva, Fehéroroszországon és Lengyelországon át Németországba szállít gázt. Ennek megfelelően az áremelkedés elsősorban a nyugat-európai piacokon érzékelhető. A háttérben elég egyértelműen politikai-gazdasági csata áll.
Nyilvánosságra került e-mailek alapján a Gazprom ragaszkodik hozzá, hogy a különböző szerződésekben vállalt minimális mennyiséget továbbra is teljesíti, valamint, hogy a szállított gáz mennyiségének csökkenése csupán ideiglenes és „belső okokra” vezethető vissza. A gázárak elszabadulásához a kevesebb érkező gáz mellett sok nyugat-európai gáztároló alacsony töltöttségi szintje is hozzájárul. Ezeket pont most kell elkezdeni feltölteni télre, így a helyi szolgáltatóknak minden megszerezhető mennyiségre szükségük van, ami őrült árversenyt eredményezett.
A jelenség hátterében minden bizonnyal a nemrég befejezett északi áramlat gázvezeték körüli végső alkudozás húzódik. Az északi áramlat vezeték építését számos ország, köztük az Egyesült-Államok és Lengyelország is hevesen ellenezte, sőt egy időben amerika még szankciókat is bevezetett a projekt építésében résztvevő német cégek ellen. A vezeték Ukrajnát és Fehéroroszországot északról elkerülve juttat el gázt közvetlenül Németországba, amely egyezik Vladimir Putyin azon törekvésével, hogy Ukrajnát, mint tranzit országot teljesen kizárja az európai gázszállításból.
Mintha senki sem ismerné Putyint
Miután a vezeték elkészültét szankciókkal sem sikerült megakadályozni, a nyugati nagyhatalmak végül abban állapodtak meg, hogy a túlzott politikai befolyásszerzés megakadályozása végett a vezeték csak akkor helyezhető üzembe, ha azt a Gazprom megosztja más energiaipari vállalatokkal is. Vagyis nem akarják engedni, hogy a vezetéken átfolyó mennyiséget kizárólagosan a Gazprom diktálja. Ez érthető okokból nem igazán tetszik Putyinnak, így most a többi vezetéken keresztül érkező mennyiség csökkentésével akarhatja rávenni a döntéshozókat, hogy a Gazprom számára minél jobb üzleti pozícióval nyissák meg végre az új vezetéket.
A politikai szereplők többsége szerint Európa naiv idióta módjára sétált bele egy teljesen egyértelmű csapdába, az európai gázárak emelkedését pedig a gazdaság fogja megfizetni, különösen kemény tél esetén, ugyanis akkor még gyárleállításokra is sor kerülhet a gázhiány miatt, hogy legalább a lakossági igényeket (fűtés, ami ugye télen elég fontos) ki lehessen elégíteni. A gáztárolókat már jóval az északi áramlat projekt befejezte előtt fel kellett volna tölteni. Mások azonban pozitívumot is tudtak találni a történésekben, hiszen szerintük a magas energiaárak és a jövőbeni félelem egy hasonló energiaválságtól fel fogja gyorsítani a környezetbarát, zöld, alternatív energiaforrásokra történő átállást.
( Forrás )