Vigyázz a vírusirtód felugró üzeneteivel, mindenedet ellophatják

A hamis McAfee felugró ablakokkal kapcsolatos csalások új szintre léptek: már nemcsak adatokat, de egész vagyonokat csalnak ki az áldozatoktól.

​Egyre gyakoribbá váltak a vírusirtó-figyelmeztetésnek álcázott támadások, amelyek során legtöbbször kriptovaluták használatával csalnak ki nagy összegeket az áldozatoktól.

A McAfee egy világszerte ismert kiberbiztonsági vállalat, amely antivírus programokat, tűzfalakat és biztonsági csomagokat kínál, hogy megvédje a felhasználókat a vírusoktól, adathalász támadásoktól és más online fenyegetésektől. Ironikus módon, a csalók pont ezt a biztonságot előtérbe helyező programot használják csalárd tevékenységekre. A rosszindulatú hackerek a vírusirtó nevében küldenek figyelmeztetéseket, e-maileket, vagy jelenítenek meg felugró ablakokat – hogy a felhasználó pánikba essen, és rákattintson valamire, amire nagyon nem kellene.

Hogyan működik a hamis McAfee felugró ablakos csalás?

A csalók hamis McAfee figyelmeztetéseket jelenítenek meg, amelyek azt állítják, hogy a felhasználók számítógép fertőzött, vagy hogy a vírusirtó előfizetésük lejárt. Ezek a felugró ablakok gyakran sürgetik a felhasználót, hogy azonnal cselekedjen, például kattintson egy „Védelem beszerzése” vagy „Előfizetés megújítása” gombra. A kattintás után a felhasználókat gyakran hamis weboldalakra irányítják át, ahol személyes és pénzügyi adataikat kérik el, vagy rosszindulatú szoftvereket telepítenek a számítógépükre.

Valós történetek a csalás áldozatairól

Egy arizonai nyugdíjas, Connie Seddon, 35 000 dollárt veszített el egy ilyen csalás során. Egy hamis McAfee e-mailt kapott, amelyben azt állították, hogy előfizetése lejárt, és visszatérítést ajánlottak fel. A csalók arra kérték, hogy adja meg banki adatait, majd azt állították, hogy véletlenül 20 000 dollárt utaltak a számlájára, és arra kérték, hogy vegye fel a pénzt, és helyezze be egy Bitcoin automatába. Seddon végül 35 000 dollárt veszített el, a csalók pedig nyomtalanul eltűntek.

Egy floridai eset során pedig több mint 530 000 dolláros pénzügyi veszteséget szenvedett el egy felhasználó. A rendőrség kiadott jelentésében óva inti a lakosokat:

“A Pinellas Megyei Seriffhivatal arra biztatja a lakosságot, hogy legyenek résen egy nemrégiben történt, csalárd felugró ablakot használó csalás miatt.

A gyanúsítottak egy hamis McAfee felugró ablakot használnak fel, hogy távoli hozzáférést szerezzenek az áldozat számítógépéhez. A csaló ezután arra utasítja az áldozatokat, hogy fizessenek be pénzt Bitcoin-automatákba, vásároljanak aranyrudakat, és vegyenek fel nagy mennyiségű készpénzt, amelyet aztán különböző futárok gyűjtenek be. Nemrégiben egy áldozat több mint 530 000 dollárt veszített ennek az átverésnek köszönhetően.

FIGYELEM: Azt tanácsoljuk az állampolgároknak, hogy ne adjanak meg személyes adatokat vagy számlainformációkat telefonon vagy számítógépen keresztül, és hívják a seriffirodát, hogy jelentsenek gyanús tevékenységet.”

Fontos, hogy soha ne kattintsunk gyanús felugró ablakokra – még akkor sem, ha egy ismert vírusirtó neve szerepel rajta. Ha valami gyanúsnak tűnik, inkább zárjuk be, és keressük fel közvetlenül a szoftver hivatalos oldalát vagy kérjünk segítséget szakértőtől.

John McAfee nem túl hétköznapi élete

John David McAfee 1945-ben született Angliában, majd az Egyesült Államokban nőtt fel. Matematikát és programozást tanult, és már fiatalon olyan tech cégeknél dolgozott, mint a NASA, Xerox vagy a Lockheed. A nevét az 1987-ben alapított McAfee Associates révén ismerte meg a világ, amely az első kereskedelmi vírusirtó szoftvert fejlesztette ki. Az antivírus piacon pionír volt, és a vállalata gyorsan hatalmasra nőtt. 1994-ben McAfee eladta a részesedését a cégben, de a szoftver továbbra is az ő nevét viselte. A cég később az Intel tulajdonába került, majd újra önállósodott.

Miután meggazdagodott, McAfee egyre kiszámíthatatlanabbá vált. Belize-be költözött, ott különböző, gyakran bizarr vállalkozásokba kezdett (pl. gyógynövényes antibiotikumokat gyártott). 2012-ben gyilkosság gyanújába keveredett, miután szomszédját holtan találták – McAfee menekülni kezdett, és végül Guatemalában tartóztatták le. Bár sosem ítélték el, évekig rejtőzködő életet élt. A 2010-es évek végére McAfee újra előkerült, ezúttal a kriptovilágban. Hangos támogatója lett a Bitcoinnak és más kriptovalutáknak. McAfee még azt is állította, hogy tudja, ki Satoshi Nakamoto, sőt, egyszer azt mondta: „Én vagyok az”, majd másnap visszakozott.

Végül 2021-ben Spanyolországban tartóztatták le, az USA-ban adócsalás és más pénzügyi bűncselekmények miatt keresték. Kiadták volna az Egyesült Államoknak, de röviddel a kiadatás előtt, júniusban holtan találták a börtöncellájában – hivatalosan öngyilkosság történt, de a halála körül azóta is rengeteg a találgatás.