Felpörgette a Bitcoint Trump vámfelfüggesztése – döglött macska vagy igazi rali?

Ezt nem láttuk jönni! Donald Trump amerikai elnök az imént jelentette be, hogy 90 napra felfüggeszti a vámokat, és a legtöbb ország esetében 10%-ra csökkenti a kölcsönös vámokat – kivéve Kínát, ahol alaposan odacsapott. Az eredmény? A kriptopiacok azon nyomban kilőttek a hírre: a bitcoin
BTC Price
újra 81 000 dollár felett jár, és a részvények is szárnyalnak. Nézzük meg, mi történt, és miért van ekkora volatilitás a piacokon!
Miért állította le Trump a vámokat?
Trump a saját közösségi oldalán, a Truth Socialon dobta be a hírt, és nem finomkodott. Kínát keményen kiosztotta, mondván, hogy „nem tisztelik a világpiacokat”, ezért 125%-os vámot vet ki rájuk – méghozzá azonnal. De a többi országgal már sokkal barátságosabb: 90 napos vámstopot hirdetett, és a kölcsönös vámokat 10%-ra csökkentette. „Több mint 75 ország tárgyalt velünk, úgyhogy most adunk egy kis lélegzetvételt” – írta Trump.
A bejelentés időzítése elég izgalmas, mert a piacok már a hét elején is hullámvasúton voltak. Vasárnap, április 6-án Trump először a vámemelésekről beszélt, amitől a bitcoin árfolyama 80 000 dollár alá zuhant. De most, hogy jött ez a 90 napos szünet, a piacok mintha új életre keltek volna: a bitcoin este, magyar idő szerint 20:17-kor már 81 000 dollár felett táncolt!
Felrobbantak a kriptopiacok – kivételesen jó értelemben!
A TradingView adatai szerint a bitcoin árfolyama 5%-kal ugrott meg perceken belül, miután Trump híre elterjedt. De nem csak a bitcoin pörgött fel: az ether
ETH Price
7%-kal száguldott, és 1630 dollárnál tetőzik az írás pillanatában, míg a SOL
SOL Price
és az XRP
XRP Price
árfolyama egyenesen kétszámjegyű növekedést produkált. Ezzel az egész kriptopiac értéke 2,6 trillió dollár fölé kúszott, ami azért csalhat mosolyt a hónapokban megtépázott kriptobefektetők arcára.
És nem csak a kriptók buliznak. A hagyományos piacok is beindultak: az S&P 500, a Dow Jones, a Nasdaq és a Russell 2000 indexek mind 5% feletti emelkedést mutattak Trump posztja után. A GMCI 30 index, ami a 30 legnagyobb kriptovaluta mozgását követi, 8%-kal lőtt ki.
Dr. Kirill Kretov, a CoinPanel szakértője a The Blocknak csak ennyit mondott: „A bitcoin és a kriptók ilyen őrült mozgása nem is olyan meglepő. Nézd meg a hagyományos piacokat – azok is úgy viselkednek, mintha mémcoinok lennének!” Hozzátette, hogy az S&P 500 például 8%-ot ugrott valami kamu hírre, aztán pár perc alatt 3,9%-ot esett vissza. „Ha ez a normális a hagyományos piacokon, miért várnánk mást a kriptóktól, főleg most, amikor ilyen könnyen meg tudják mozgatni az árfolyamokat?” – tette fel a kérdést Kretov.
Mi áll a háttérben, és mire számíthatunk?
A piacok esti ugrása részben annak köszönhető, hogy a nagy gazdasági bizonytalanságok kicsit enyhültek. Darren Chu, a BRN elemzője szerint a Federal Open Market Committee (FOMC) márciusi jegyzőkönyvei, amiket este tesznek közzé, még tovább pörgethetik a piacokat. „Van rá esély, hogy egy több napos vagy akár több hetes felpattanás jön, amit a szakértők ‘dead cat bounce’-nak hívnak. Ez akár már ma este 8-kor beindulhat az FOMC jegyzőkönyvekkel, vagy csütörtökön a fogyasztói árindex (CPI) és a munkanélküliségi adatokkal, esetleg pénteken a termelői árindex (PPI) és a fogyasztói hangulatindex (UoM) adataival” – magyarázta Chu.
Jerome Powell, az amerikai jegybank (Federal Reserve) elnöke viszont óvatosabb. Korábban azt mondta, hogy a jegybank a konkrét adatokra figyel, és nem kapkodja el a döntéseket. Ráadásul figyelmeztetett, hogy Trump vámtrükkjei inflációt és lassabb gazdasági növekedést hozhatnak. Szóval, bár most hirtelen mindenki ünnepel, a következő napok adatai még sok mindent eldönthetnek.
Meddig tart a buli?
Trump 90 napos vámfelfüggesztése és a Kínára mért 125%-os vámemelés alaposan felkavarta a piacokat, de a kriptók egyértelműen imádják a hírt. A bitcoin 81 000 dollár feletti árfolyama és a kriptopiac 2,6 trillió dolláros értéke azt mutatja, hogy a befektetők egyik pillanatról a másikra lendültek át optimistába. De vajon meddig tart a buli? A következő napok gazdasági adatai – például az amerikai FOMC adatok, a CPI és a PPI – megmutatják, hogy ez csak egy rövid fellángolás, vagy egy hosszabb emelkedés kezdete.