Félmilliárd dollár értékben számoltak fel tőkeáttételes pozíciókat az elmúlt napon

Nem enyhült a volatilitás szerdán sem a kriptovaluta-piacon. Miután a hétfői emelkedést kedden egy drasztikus korrekció követte, többszáz milliárd dollárral csökkent a teljes kriptovaluta-piac értéke. Szerdán napközben úgy tűnt, stabilizálódnak az árfolyamok, azonban egy újabb esés következett be.

Az elmúlt 24 órában több mint 525 millió dollár értékben számoltak fel tőkeáttételes pozíciókat. A bitcoin árfolyama további 2,5%-kal, az ethereum-é pedig további 2%-kal csökkent. Több altcoin 10%-nál is nagyobb esést szenvedett el.

Tovább folytatódik a korrekció

Szerdára virradóra nagyjából 220 milliárd dollár tűnt el a teljes kriptovaluta-piacról, a tőkeáttételes felszámolás pedig megközelítette az egymilliárd dollárt. Szerdán napközben úgy nézett ki, stabilizálódik a helyzet, hiszen a bitcoin BTC Price BTC Price (BTC) árfolyama egy időre a 96 000 dollárt is megközelítette. Csütörtök hajnalban azonban folytatódott a lejtmenet, cikkünk írásakor pedig már a 93 000 dolláros támasz megtartásával küzd a vezető kriptovaluta.

A CoinGlass adatai szerint az elmúlt 24 órában közel félmilliárd dollár értékben kerültek felszámolásra tőkeáttételes pozíciók. A volatilitás közepette 337 millió dollár értékű long, valamint 140 millió dollár értékű short pozíció záródott be. Az adatok azt mutatják, hogy az OKX és a Binance vezeti a listát összesen 32,8 millió dollárral, a Bybit pedig a harmadik 7,25 millió dollárral.

Dominószerű likvidáció

A kiptovaluták piacán gyakori a magas tőkeáttétel használata, ami azt jelenti, hogy a kereskedők kis saját tőkével és nagyobb hitellel nyitnak pozíciókat. Ha az árfolyam kedvezőtlen irányba mozdul el, a pozíciók gyorsan elérhetik a likvidációs szintjüket, melyek automatikusan lezáródnak, fedezve a veszteségeket.

A legtöbb derivatív tőzsde automatizált likvidációs rendszert használ, ami azonnal lezárja a veszteséges pozíciókat, ha a biztosítékként letett fedezet nem elegendő. Ez az eladás további eladói nyomást generál a piacra, amely hólabda-effektushoz vezethet. Éppen elég, ha egy nagyobb szereplő vagy egy jelentős pozíció likvidációja megtörténik, mivel ez további eséshez vezethet. A láncreakció során előbb-utóbb elfogy a likviditás, aktiválódnak az ellenirányú műveletek és stabilizálódik az árfolyam.

Ha egy adott kriptovaluta piacán alacsony a likviditás, a nagyobb megbízások jelentős elmozduláshoz vezethetnek. Ez különösen igaz akkor, ha volatilis időszakban kereskedünk, például egy váratlan esemény, vagy hír hatására. A likvidáció könnyen megelőzhető alacsony tőkeáttétel használatával, stop-loss megbízások alkalmazásával vagy fedezeti stratégiák kidolgozásával. Érdemes körültekintően kereskedni és megfelelő kockázatkezelést alkalmazni.