Félelmetes üzenet a Nyugatnak: Oroszország hiperszonikus rakétákat vet be

2024 november 21-én Oroszország egy Dnyipro közelében végrehajtott rakétacsapás során mutatta be új, rendkívül manőverezhető fegyverét, amely egyértelmű üzenetet küldött a Nyugatnak.

Akár egy hosszú hatótávolságú interkontinentális ballisztikus rakétáról (ICBM), akár egy kísérleti közepes hatótávolságú hiperszonikus rakétáról van szó, ahogy most vélik, Oroszország háborúja Ukrajnával újabb lépést tett az atomfegyveres eszkaláció felé november 21-én, szerdán.

Az orosz rakétacsapás Dnyipro ukrán város ellen látszólag válaszcsapásként történt az előző napi ukrán rakétatámadásokra, miután a Biden-adminisztráció engedélyezte Ukrajnának az amerikai gyártmányú, hosszú hatótávolságú Army Tactical Missile Systems (ATACMS) rakéták használatát orosz célpontok ellen.

A hiperszonikus rakéta, amelyet bevetettek, látszólag az új generációs fegyverek közé tartozik, amelyeket világszerte a nagyhatalmak fejlesztenek. A Dnyipro elleni támadásban bevetett rakéta több robbanófejet is hordozott, amelyek különböző célpontokat értek el. A rakéta robbanófejei szinte lehetetlenné tették az egyidejű elhárítást, még a legfejlettebb légvédelmi rendszerek számára is.

Tovább fokozza az aggodalmat az Oroszország által indított „Oreshnik” (mogyoró) nevű rakéta, amely egy Többszörösen Célra Irányítható Újra Belépő Eszköz (MIRV) rendszert hordozott, amely lehetővé teszi több robbanófej szállítását – egy olyan képesség, amelyet általában atomfegyverekhez társítanak.

Miben különböznek a hiperszonikus rakéták az ICBM-ektől?

A hiperszonikus rakéták és az interkontinentális ballisztikus rakéták közötti különbség elsősorban repülési viselkedésükben rejlik.

Noha mindkét típus eléri a Mach 5-öt meghaladó sebességet, a hiperszonikus rakéták sokkal manőverezhetőbbek, mivel képesek a légkörben repülni és alacsonyabb magasságban irányt váltani, ezzel megkerülve a védekezést. Ezzel szemben az ICBM-ek kiszámítható parabolikus pályát követnek, ami megkönnyíti a nyomon követésüket.

Oroszország hiperszonikus rakétájának használata kiemeli a hiperszonikus technológia fejlesztése körüli versenyt. Jelenleg az Egyesült Államok, Oroszország, Kína és Észak-Korea állítja, hogy rendelkezik hiperszonikus rakétákkal, bár eddig csak Oroszország használta ezeket harci helyzetben.

Néhány nappal ezelőtt (november 18-én) India lett a legújabb ország, amely csatlakozott a fegyverkezési versenyhez, miután bejelentette, hogy sikeresen tesztelte első hiperszonikus rakétáját. Azonban a rakéta hatékony robbanófejjel való felszerelhetősége és más technikai kérdések továbbra is megválaszolatlanok.

A hiperszonikus rakéták politikai üzenete

Matthew Shoemaker volt hírszerzési tisztviselő szerint Oroszország hiperszonikus rakétájának bevetése kevésbé a félelemkeltésről és pusztításról szól, mint inkább egy üzenet küldéséről a Nyugatnak.

„Ez inkább egy üzenet Biden elnöknek, az Egyesült Királyságnak és Franciaországnak, mint az ukránoknak” – mondta Shoemaker a Decrypt-nek. „Ez egy üzenet a Nyugat felé: maradjatok ki ebből.”

Shoemaker szerint, ha Oroszország komoly károkat akart volna okozni Dnyipróban, egy hagyományos fegyverrel is elérhette volna ugyanazt az eredményt.

„Putyin ugyanazt az eredményt elérhette volna, ha hagyományos fegyvert használ, és sokkal olcsóbban” – magyarázta.

Shoemaker rámutatott, hogy ezek az események szorosan összefüggnek az amerikai politikai helyzettel, különösen Donald Trump elnöki hivatalának kezdetével, amely változásokat hozhat az USA Ukrajnával kapcsolatos politikájában.

„Ez az egész politikai sakkjáték, amit mindkét fél játszik” – tette hozzá Shoemaker. „Úgy tűnik, Biden engedélyezte az ATACMS-támadást, hogy Ukrajnának legyen némi alkuereje, amikor Trump hivatalba lép.”

Shoemaker hangsúlyozta, hogy bár Oroszország hiperszonikus rakétáját használta, a hagyományos interkontinentális ballisztikus rakéták (ICBM-ek) is hiperszonikusnak minősülnek sebességük miatt, amely elérheti a Mach 25-öt.