Lengyelország bekeményít – a KNF akár fél évre is befagyaszthatja a kriptovalutákat
A Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) lengyelországi kriptoszabályozó ezentúl akár 96 órán át is blokkolhatja a magánszemélyek és vállalkozások kriptovalutához való hozzáférését.
Az EU-s MiCA-rendeletnél is szigorúbb szabályozást vezetnek be északi barátainknál. A kriptotevékenységeket reguláló hivatalnak ezentúl lehetősége lesz a centralizált platformokon tárolt kriptoeszközök befagyasztásához. Az új előírások azután kerültek bevezetésre, hogy több kriptocég is az országba költözött a kriptoeszközök piacairól (MiCA) szóló EU-s szabályozás hatályba lépését megelőzően.
Korlátlan kriptohatalom a lengyelországi KNF kezében?
A KNF most felhatalmazást kapott arra, hogy akár 96 órára is blokkolja a kriptofelhasználók fiókjait, ha a pénzeszközökhöz köthető bűncselekmény gyanúja áll fenn – mondta Izabela Deryło adószakértő. Az ügyészség engedélyével ezenfelül akár 6 hónapra is befagyaszthatják a szóban forgó számlákat.
„Gyanús tevékenység esetén, ha egy tranzakció bűnelkövetéshez kapcsolható, a KNF-nek lehetősége lesz arra, hogy saját hatáskörében blokkolja a kriptovaluta-tulajdonosok számláit” – mondta Deryło.
A lengyel kriptobefektetők negatívan reagáltak az új szabályozásra. Egyesek szerint a KNF ezáltal korlátlan hatalomhoz juthat a kriptoeszközök tekintetében.
Lengyelország kormánya és a KNF azt mondta, a szabályok összhangban állnak az EU-s MiCA-rendelettel is. A MiCA ugyan megköveteli a kriptotőzsdéktől, hogy a tranzakciók nagyságától függetlenül minden pénzmozgást jelentsenek, azonban nem él a számlák zárolásának szankciójával.
Egy éve még az EU kriptokapuja volt
Lengyelország a MiCA bevezetése előtt igyekezett barátságos környezetet nyújtani a kriptocégeknek. 2023 szeptemberében 13 új kriptotőzsdének adott működési engedélyt, miközben az országban működő kriptovállalkozások száma legalább 951-re tehető.
Egy kriptovalutákkal foglalkozó vállalat megalapítása viszonylag olcsónak számít a lengyeleknél. A regisztrációs költség nagyjából 164 dollárt, vagyis 60.000 forintot tesz ki. A tőzsdék természetesen további költségekkel is szembesülhetnek az üzletmenetük függvényében. Az olcsó lehetőségek miatt sok vállalat Lengyelországot használta EU-s tevékenységeinek kapujaként. A MiCA-nál is szigorúbb előírások bevezetése miatt úgy néz ki, ez a tendencia megváltozhat.
Egy, a Statista által 2023-ban lefolytatott felmérés szerint a lengyel válaszadók 74%-a birtokol vagy használ kriptovalutákat. Ez az arány azóta a piaci trendek, a szabályozói környezet változása, valamint a kriptovalutákat érintő közhangulat miatt is változhatott. Érdekes megfigyelés lesz, hogy a szabályok bevezetését követően a kriptotulajdonosok milyen arányban fognak áttérni a nem letétkezelői megoldásokra kriptovalutáik tárolása során.