A Fekete hattyú szerzője az aranyba való befektetést magasztalja a központi bankok mintájára
A neves kereskedő, kockázatelemző és olyan bestsellerek szerzője, mint a „Fekete hattyú”, az „Antifragile” és a „Skin in the Game”, Nassim Nicholas Taleb az X közösségi média platformon (korábbi nevén Twitter) dicsérte a Bitcoin kézzelfogható vetélytársát, az aranyat.
A Bitcoin-kritikus esszéíró bejegyzéseiben felhívta követői figyelmét a világszerte zajló dedollarizációra. Mindeközben, szokásához híven, kritizálta a kriptók zászlóshajójának számító eszközt, a BTC-t BTC Price is.
Nassim Taleb a követőtáborához fordulva kifejtette, hogy a világ „dollármentesítése” zajlik éppen, ez azonban a hétköznapi emberek számára többnyire észrevétlen marad.
A Fekete hattyú írója újfent a BTC-t szapulja
Tisztázta, hogy ez a folyamat nem a kereskedelmi megállapodásokról szól, mivel ezeket a tranzakciókat továbbra is amerikai dollárban, mint „horgonyvalutában” jelölik. Taleb azonban megemlített egy fontos részletet mindezzel kapcsolatban. Elmondta, hogy annak ellenére, hogy az ügyleteket amerikai dollárban számolják el, a központi bankok, különösen a BRICS-országok – Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika – központi bankjai aranyat halmoznak fel. Így ezek a pénzintézetek a szabad tartalékaikat a szóban forgó kockázatmentes eszközbe fektetik.
Emellett büszkén mutatott rá arra is, hogy az arany árszintje éves szinten mintegy 30%-kal emelkedett – a spot arany árfolyam a január 2-i 2043 dollárról szeptember 10-re 2508 dollárra nőtt.
Taleb egyébként kezdetben maga is Bitcoin hívőnek vallotta magát, azóta viszont teljes pálforduláson ment át. Öt évvel ezelőtt még hitt a BTC-ben, mint a fiat pénz tökéletes alternatívájában, amikor hazájában, Libanonban lezajlott az úgynevezett WhatsApp-forradalom, és a bankok nem voltak hajlandóak készpénzt kiadni az ügyfeleknek.
2020-ban azonban átállt a másik oldalra, és kijelentette, hogy csalódott a Bitcoinban annak magas volatilitása miatt. Azóta azt állítja, hogy a BTC egy „daganat” a gazdaság testében, és minden alkalmat megragad, hogy ócsárolja. Véleménye szerint a kriptovaluták olyan hiányosságokkal rendelkeznek, amelyek arra engednek következtetni, hogy az ágazat nem több egy puszta „szektánál”.
Az év elején Taleb egy új könyv hírével kecsegtette követőit, amelyen jelenleg is dolgozik. Az információk alapján a Lydian Stone (más néven „próbakő”) címet kapja majd az iromány. Ez egy kovakő, amelyet régen az emberek az ezüst és az arany minőségének ellenőrzésére használtak. A mű Taleb szerint „részben arról fog szólni, hogy az embereket hogyan zavarják össze a számsorozatok”.