Az Egyesült Államok központi bankja nem rendelkezik arannyal
Az aranybefektetés történelmileg számos célból bírhat jelentőséggel. Az értékmegőrzés, az infláció elleni védelem és a diverzifikáció mellett a központi bankok azért tartottak fenn aranykészleteket, hogy megkönnyítsék az aranyfedezetű nemzeti valuták átváltását. Bár ez az idő már elmúlt, a legtöbb ország máig jelentős aranytartalékkal rendelkezik.
Nem tartozik ezek közé az országok közé azonban az Egyesült Államok. Mint kiderült, a Federal Reserve-nek nem érdeke dollármentes eszközt birtokolni, ugyanakkor az aranymentes időszak közel 100 évre nyúlik vissza.
A Federal Reserve nem birtokol aranyat
Az Egyesült Államok központi bankja, a Federal Reserve, 1934 óta nem birtokol aranyat. Ekkor adta át ugyanis a jegybank minden aranyát az aranybizonyítványokért cserébe. Az ebben az évben kiadott törvény alapján a Federal Reserve-nek át kell ruháznia minden aranyát a Pénzügyminisztériumra, amiért cserébe aranybizonyítványokat kapott a FED. Ezek a dollárban denominált certifikátok értékét az aranytörvényben meghatározott árfolyam adja. Ezek a dokumentumok ugyanis joggal ruházzák fel a FED-et, hogy a tanúsítványokat bármikor beválthassá aranyra.
A FED által birtokolt aranytanúsítványok ára az 1973-as törvénymódosítás óta unciánként 42,22 dollár, a Kincstár által birtokolt arany könyv szerinti értékét pedig a törvényes ár alapján határozzák meg.
Az Egyesült Államok aranya
Attól, hogy a Federal Reserve nem viselkedik aranytulajdonosként, jelentős szerepe van abban, hogy az Egyesült Államok aranykészletével gazdálkodjanak. A Federal Reserve Bank of New York kezeli az olyan szereplők vagyonát, mint az Egyesült Államok kormánya, külföldi kormányok, különböző központi bankok és nemzetközi szervezetek.
Az Egyesült Államok Pénzügyminisztériuma a világ legnagyobb aranytartalékával rendelkező szervezete. A hatóság készlete 2023-ban elérte a 261 millió unciát, vagyis a 8100 tonnát. Ennek nagyjából 5%-át, vagyis 600 millió dollárt, a Federal Reserve bankok őriznek, mint az Egyesült Államok fiskális ügynökei. Ennek túlnyomú része New Yorkban van, a fennmaradó 95%-ot pedig az amerikai pénzverde őrzi a különböző kincstárakban.
Nincs motiváció aranyat vásárolni
Bár lehetőség van rá, nem valószínű, hogy a Federal Reserve elkezd aranyat vásárolni. Mivel a kibocsátott aranytanúsítványoknak nincs kapcsolata az arany tényleges piaci árával, az arany árfolyamának változása nem befolyásolja a FED eszközeinek az értékét.
Erre csak akkor lenne esély, ha a Kongresszus módosítaná az arany törvényes árát, és elmozdítaná a 49,22 dollárról. Erre azonban rendkívül kicsi az esély, mivel a Federal Reserve-nek nem érdeke visszakövetelnie az 1934 előtti aranykészlet birtoklási jogát. Egy válság esetén a Pénzügyminisztérium birtokában lévő aranyat készpénzre lehetne váltani, mivel a FED-nél lévő bizonyítványokat csak a Kongresszusnak kellene beválthatatlannak nyilvánítani. Ezt követően a Pénzügyminisztérium eladhatná az összes aranyát a Wall Street-i bankoknak a dollárért cserébe, ezzel csökkentve a gazdaságra eredő nyomást.