A Fed így változtatta az amerikai álmot rémálommá
Woodrow Wilson amerikai elnök 1913-ban azt ígérte, hogy a Federal Reserve (Fed) megakadályozza majd az inflációt és azt, hogy a gazdagok a szegények kárára irányítsák az amerikai pénzügyi piacot. Mára azonban már világossá vált, hogy a központi bank hozzájárult egy alsó társadalmi osztály létrehozásához.
A Fed két évtizeden keresztül mesterségesen alacsonyan tartotta a kamatlábakat, hogy finanszírozni lehessen a kormányzati kiadásokat. Amikor viszont a politikusok költekezése átlépte a lélektani határt, minden eddiginél drasztikusabban avatkozott be: dollármilliárdokat nyomtatott, amivel a valuta értéke csökkent. Így kezdődött el az az átcsoportosítás, amely mai napig tart, és ez vezetett oda, hogy számtalan amerikai család már képtelen megtakarítani, hiszen dollárvagyonuk folyamatosan veszít értékéből.
Az infláció az utóbbi három évben drasztikusan növekedett; a legjobban az ingatlanpiacon látszik a változás, aminek következtében egyre kevesebben vásárolnak házakat, és inkább egész életükre bérlők maradnak. A lakások értéke 2021 óta megduplázódott, és egy tanulmány szerint az amerikai szülők csaknem fele kénytelen pénzügyileg támogatni felnőtt gyermekeit, mert bevételük nem fedezi kiadásukat. Ami 2019-ben még jó fizetésnek számított, az mára már egyáltalán nem elég egy átlagos életvitelhez – pláne nem ahhoz, hogy beteljesüljön az úgynevezett amerikai álom, amely egyik alappillére a lakástulajdonlás. Mi több, még ha egy centet sem költenének más szükségleti cikkekre az aktív amerikai keresők, például élelmiszerre, még egy magasabb jövedelemmel rendelkező családnak sem lenne elég pénze a jelzáloghitel letörlesztésére.
Már semmi sem a régi, a Fed-et okolják
Ami még szomorúbb, hogy az árak folyamatos emelkedésével az emberek egyre kevesebbet tudnak megtakarítani. Olyan ez, mint egy folyamatos körforgás: mire egy család eleget megtakarít, a lakásárak ismét emelkednek, így újra spórolniuk kell. Mindennek következtében egy szakadék alakult ki azok között, akik már rendelkeznek lakással, és a fennmaradó amerikaiak között, akik csak bérlik otthonukat. De hasonló különbségek vannak azok között, akik eladósodnak azért, hogy tető legyen a fejük felett, és azok között, akik az ingatlanárak és a kamatlábak növekedése előtt fix kamatozású jelzáloghitelt kötöttek. Ez annyit jelent, hogy ha összehasonlítunk két azonos jövedelemmel rendelkező családot, annak a családnak, amely három évvel ezelőtt vásárolt lakást, szinte behozhatatlan előnye van azzal a családdal szemben, amelyik ma próbálkozik ezzel az Egyesült Államokban.
Egyesek szerint a Fed monetáris manipulációja és a több billió dollárnyi költségvetési hiány szembe megy az Egyesült Államok alapítóinak eszmevilágával és a központi bank az amerikai álmot már rémálommá változtatta.