Ez most az egyik legnépszerűbb kriptomixer – több mint 1 milliárd dollárnyi tranzakció

Úgy tűnik, hogy új csillaga van az adatvédelmi és anonimitást segítő protokollok világának, ahogy egyre népszerűbbé válik a Railgun nevű protokoll. Ez egyrészt annak is köszönhető, hogy a rivális kriptomixerek folyamatosan szüntetik be szolgáltatásaikat. Másrészt annak, hogy tényleg komoly nevek álltak be a Railgun mögé. Itt van például az Ethereum alapító Vitalik Buterin, aki május 22-én 80 ETH-t mozgatott a protokoll segítségével.

Az Arkham Intelligence adatai szerint Buterin az elmúlt hat hónapban havonta hajtott végre tranzakciókat a Railgunon keresztül, köztük áprilisban 100 ether mozgatását. Anno Buterin azt tweetelte a Railgunról, hogy az ún. privacy pools protokollt használja. Így a rosszindulatú szereplők számára nehezebb a csatlakozás. Az Ethereum alapító volt az, aki egyébként végül reflektorfénybe helyezte a Railgunt tweetjeivel és tranzakcióival.

A Railgun folyamatosan tagadja, hogy rosszindulatú szereplők használnánk

A Dune Analytics szerint mára már a Railgun 1,16 milliárd dollár értékű tranzakciót dolgozott fel a protokoll 2022. januári indulása óta. A DefiLlama adatai szerint a protokoll teljes zárolt értéke (TVL) 146%-kal, 76,2 millió dollárra nőtt az április közepi 31 millió dollárról. És 460%-kal az év eleji 13,6 millió dollárról. A Railgun egy olyan adatvédelmi protokoll, amelyet a tranzakciók elfedésére terveztek a blokkláncon. Így lehetővé téve a felhasználók számára, hogy elrejtsék tárcájuk címét. Alapvetően egy zéróismeretes (ZKP) technológiát, a ZK SNARKs módszert használ. A ZKP-k azzal segíti az anonimitás megőrzését, hogy lehetővé teszik az adatok ellenőrzését a láncon anélkül, hogy az említett adatok nyilvánosak lennének.

A Railgun növekvő piaci részesedése a további kriptokeverők leállásának is köszönhető. Ezek ellen a hatóságok igazi hajtóvadászatot indítottak. Többek között az Egyesült Államokban. 2022 augusztusában az amerikai pénzügyminisztérium szankcionálta a Tornado Cash-t. Ez volt az akkoriban mindent uraló, Ethereumos adatvédelmi protokoll. Megtiltották az amerikai állampolgároknak, hogy az okosszerződéseivel kapcsolatba lépjenek.

Ez a lépés volt az első alkalom, hogy egy kód felkerült a Külföldi Vagyonellenőrzési Hivatal (Office of Foreign Assets Control, OFAC) szabályozott állampolgárokat tartalmazó listájára. Az intézkedés válaszul történt arra, hogy a Lazarus Group, egy állítólagosan Észak-Korea által államilag támogatott hackercsoport a Tornado Cash-t használta a lopott pénzeszközeire “tisztára mosására”. A múlt hónapban a Samourai Wallet, egy másik kriptomixer társalapítóit is megvádolták pénzmosás elősegítésével és engedély nélküli működéssel. Aztán a Sinbadot állítólag az észak-koreai hackerek által végrehajtott, a Harmony és az Axie Infinity ellen irányuló támadásokból származó lopott eszközök tisztára mosására használták.

Így értelemszerűen a Railgun sem mentes az ilyen vádaktól. Még 2023 januárjában ZachXBT, ismert blokkláncbiztonsági szakértő tweetelt róluk. Azt írta, hogy a Lazarus Group 63,5 millió dollárnyi lopott eszközt mosott át a Railgunon. Ezt a protokoll akkor azonnal cáfolta, egy olyan rendszerre hivatkozással, ami megakadályozza, hogy a Lazarus használja a szolgáltatást.