Ezt kell most tudnod a Mantra összeomlásáról

Ahogyan arról tegnap beszámoltunk, a Mantra az elmúlt két év egyik legsúlyosabb összeomlását szenvedte el. A 2024-es év egyik legjobban teljesítő kriptovaluta-projektje tavaly közel hatvanszoros növekedést ért el, most azonban európai idő szerint vasárnap este, mindössze néhány óra alatt 90%-ot vesztett az értékéből. Bár a projekt mögött álló csapat tagad mindent, sokan szinte biztosra veszik, hogy egy előre megtervezett rugpull áll az esés hátterében. Utánajártunk, mi történt a hatmilliárd dollárt érő kriptovalutával.
Pillanatok alatt omlott össze az OM árfolyama
A Mantra-t az egyik legígéretesebb kriptovaluta-projektként tartották számon. A világ valós eszközeinek a tokenizációjával és a decentralizált szolgáltatások integrálásával foglalkozó ökoszisztéma hidat képez a hagyományos világ és a blokkláncok között, partnerei között pedig olyan multinacionális vállalatok találhatók meg, mint a Google Cloud, az Anchorage Digital, vagy éppen a dubai ingatlankezelő DAMAC Properties.
Talán pont ezért meglepő, hogy a Mantra natív tokenje volt az az eszköz, amely a Terra Lunahoz hasonló összeomlást szenvedett el április 13-án. A projekt natív tokenje, az OM, vasárnap délután még 6 dollár feletti árfolyamon kereskedett, azonban éjfélre értéke egészen 0,50 dollárig esett vissza. A felkapaszkodást 0,40 dollárról kezdte el, cikkünk írásakor pedig 0,70 dollár körül kereskedik.
A történelmi csúcsát 9 dollár felett elérő eszköz így mindössze néhány óra alatt elmondhatja magáról, hogy hatmilliárd dolláros értéke egészen 700 millió dollárig esett vissza, a veszteségek pedig több százezer embert érinthetnek világszerte.
Ez történt valójában a Mantra-val
Bár hivatalosan senki nem erősítette meg egyelőre, mi is történt az OM-mel valójában, a közösségi médiában számos elmélet kering, köszönhetően a blokkláncok átláthatóságának. A projekt körüli problémák néhány hete kezdődtek el, amikor kiderült, hogy a jelenleg forgalomban lévő token-készlet (1,8 milliárd OM) 90%-át a projekt mögött álló csapat birtokolja. Ez a magas fokú centralizáltság már alapból intő jelnek számít a decentralizált eszközök körében.
A láncreakció azonban három napja kezdődött el. Történetesen, amikor 17 tárca, köztük kettő, amely a Laser Digital nevű kockázatitőke-társasághoz köthető, 43 millió OM-et helyezett el az OKX tőzsdéjén. A fennmaradó token-készlet több mint 20%-át ezután elkezdték értékesíteni, amely vasárnap este érte el a kisbefektetőket, akik pánikszerű eladási hullámba kezdtek veszteségeik minimalizálása érdekében.
Hogy ezek az úgynevezett többletinformációval rendelkező tárcák, mi alapján kezdték el készleteiket értékesíteni, az egy rejtély, ugyanakkor az OM 2024 januárja óta 120-szoros növekedést ért el, ha a 6 dolláros árfolyamnál maradunk viszonyításképp.
A bizalomvesztéshez az is hozzájárult, hogy a csapat az elhúzódó airdrop miatt megduplázta kínálatát, hogy csökkentsék kiadásukat. Ennek hátterében az áll, hogy az 50 millió OM token, amit a közösségi aktivitásért cserébe osztottak volna ki időközben közel tízszeresére nőtt. A terhek csökkentése miatt pedig 888 millió OM-ről 1,8 milliárd OM-re növelték kínálatukat, vagyis pillanatok alatt lefelezték annak értékét.
A projekt mögött álló csapat nyomoz
John Patrick Mullin, a Mantra társalapítója és vezérigazgatója, aki korábban fintech-kutatóként is dolgozott, kizárta annak a lehetőségét, miszerint az összeomláshoz köze lett volna a csapatnak. X-bejegyzésében azt nyilatkozta, hogy az OM a villámgyors likvidációja mindenféle előjel nélkül következett be, mivel a központosított tőzsdéken villámgyorsan kezdték shortolni az eszközt.
Tegnap felmerült olyan pletyka is, miszerint a csapat kezdte el piacon kívüli, úgynevezett OTC ügyleteken keresztül, értékesíteni az eszközöket, azonban Mullin ennek kiküszöbölésére megosztotta a csapat tárcacímét is, hogy nyilvánosságra hozza, részükről nem történt semmilyen értékesítés.
A likvidáció közepette felmerült az is, miszerint a projekt Telegram-csatornáját törölték, azonban Mullin erre annyit reagált, hogy csak az új csatlakozók számára vált ideiglenesen elérhetetlenné a platform.
Szintén feltételezések jelentek meg arról, hogy a Mantra csapata az OM tokeneket használta fedezetként egy kölcsön felvételéhez. Ebben az esetben, ha megváltozott egy kockázati paraméter, vagy elindult egy margin call – vagyis a fedezeti szint alá esik az érték, és új fedezetet kell biztosítani – akkor automatikus likvidálás történhetett. Erre egyelőre nincs konkrét bizonyíték, de jól illeszkedik ahhoz a forgatókönyvhöz, amit a legtöbben gondolnak: a piaci esés egy alacsony likvidációjú láncreakció következménye volt.
Személyes vélemény
Az elmúlt években megtapasztalhattunk olyan tragédiákat, mint a Terra Luna, vagy az FTX összeomlása, azonban a Mantra esetében nem volt a háttérben egy algoritmikus stabilcoin, vagy egy megkérdőjelezhető hitelesű vezető, aki kiválthatta volna ezt az egészet. A projekt mögött álló csapat stabilan építkezett, uralva az RWA-tokenizációs szektort még úgy is, hogy mindenki az Ondo Finance-től várt hasonló növekedést.
JP Mullin utólagos magyarázkodása a közösségi médiában azonban hasonlít Do Kwon ámokfutására. A kriptovaluta-világ válaszokat követel, azonban Mullin egyelőre csak terelni próbálja a felelősséget a CEX-ekre.