A központi bankok látják mit csinálnak, ezért elkezdtek masszívan aranyat vásárolni
Az anarchokapitalizmus és a paleolibertarianizmus egyik fontos agytrösztje az amerikai Mises Institute. Nemrégiben a non-profit szervezet egyik posztjában azon elmélkedett, hogy vajon miért emelkedik az arany ára, ha egyébként nincs recesszió és az infláció kontroll alá került. A cikk azzal kezdi felütését, hogy az infláció ugyan csökken, de nem mondhatjuk, hogy ellenőrzés alatt áll. Az Egyesült Államokban a legutóbbi fogyasztói árindex adat 3%-os volt éves szinten, az euróövezetben pedig 2,6%, és nyolc ország 3% feletti adatokat közölt, köztük Spanyolország is. Ezért kell a központi bankoknak fenntartani a jelenlegi kamatlábakat vagy csak óvatosan csökkenteni azokat. A monetáris politika azonban egyáltalán nem korlátozó jellegű. A pénzkínálat gyorsulva növekszik, az Európai Központi Bank (EKB) fenntartja töredezettség elleni mechanizmusát. Az amerikai jegybank, a Federal Reserve pedig továbbra is pénzt injektál a gazdaságba. Mindeközben az arany ára unciánként 2450 dollár körül van, ami 16,5%-os emelkedést jelent január és 2024. július 19. között.
Ugyanebben az időszakban az arany jobban teljesített, mint az S&P 500, az európai Stoxx 600 és az MSCI Global. Sőt, az elmúlt öt évben az arany nemcsak az európai és a globális részvénypiacokat, hanem az S&P 500-at is felülmúlta, és csak a Nasdaq teljesített jobban a nemesfémnél. Miközben állítólagosan most láthatjuk a részvénypiacok állítólagos fellendülését és erőteljes bővülését.
Az arany lett a központi bankok menekülőútja
A piac diszkontálja a központi bankok továbbra is alkalmazkodó és expanzív politikáját, sőt az esetleges magas adósságmonetizációt is, tekintettel az Egyesült Államok és a fejlett országok fenntarthatatlan hiányára. Vagyis a piac feltételezi, hogy a Federal Reserve és az EKB nem lesznek képesek fenntartani mérlegük csökkentését a növekvő adósság és növekvő közkiadások mellett. Ennek eredményeképpen az arany sok befektetőt megvéd a valuta vásárlóerejének csökkenése, azaz az infláció ellen, a Bitcoin volatilitása nélkül. Ha a piac a felhalmozott hiányok fedezésére további monetáris expanziót vár, akkor egy befektető számára normális, hogy az aranyban keres védelmet. Egy másik fontos tényező a központi bankok aranyvásárlása.
A JP Morgan nevéhez fűződik az a mondat, hogy „az arany a pénz, minden más pedig hitel”. A világ összes központi bankja a globális tartalékvalutaként szolgáló valutát kibocsátó országok kincstárjegyeit is tartja az eszközállományában. Ez lehetővé teszi, hogy a központi bankok stabilizálni tudják a valutáikat. Amikor azt olvassuk, hogy egy központi bank dollárt vagy eurót vásárol vagy ad el, akkor nem fizikai valutával, hanem államkötvényekkel köt tranzakciókat. Ezért, mivel az államkötvények piaci árfolyama 2019 és 2024 között 7%-kal csökkent, számos ilyen központi banknak látens veszteségekkel kell szembenéznie. Mi a legjobb módja a központi bankok mérlegének megerősítésének? Az aranyvásárlás.
Mindenki úgy veszi az aranyat, mintha nem lenne holnap
A központi bankok növekvő aranyvásárlásai alapvető tényezőt jelentenek, amely igazolja a nemesfém iránti kereslet közelmúltbeli növekedését. A központi bankok, különösen Kínában és Indiában, igyekeznek csökkenteni a dollártól vagy eurótól való függőségüket, hogy diverzifikálják tartalékaikat. Ez azonban nem jelent teljes dollármentesítést. Távolról sem. Az Arany Világtanács szerint a központi bankok 2022-ben és 2023-ban évi több mint 1000 tonnára növelték aranyvásárlásaikat. Ez azt jelenti, hogy a bankok az arany iránti éves kereslet közel negyedét teszik ki egy olyan időszakban, amikor a kínálat és a termelés nem nőtt jelentősen.
A Morgan Stanley szerint a termelés és a kereslet aránya 2024 júniusában 0,9 lesz. A globális hivatalos aranytartalékok nettó 290 tonnával nőttek 2024 első negyedévében. Ami az Arany Világtanács szerint 2000 óta a legmagasabb érték, 69%-kal magasabb, mint az ötéves negyedéves átlag (171 tonna). A Kínai Népbank és az Indiai Központi Bank a legnagyobb vásárlók, mivel a tartalékaik egyensúlyba hozására törekednek. Szimplán több aranyat vesznek, hogy csökkentsék az állampapírokkal szembeni veszteséges kitettséget.
A Metals Focus, a Refinitiv GFMS és az Arany Világtanács szerint Kína tizenhét hónapja növeli aranyvásárlásait, és 2022 óta 16%-kal növelte tartalékait. Ez nem jelent teljes dollármentesítést, mivel a Kínai Népbank a teljes tartalékának 4,6%-át tartja aranyban. A legfontosabb eszköz tartalékában még mindig az amerikai államkötvény, amelyek a kínai központi bank eszközeinek több mint 50%-át teszi ki. A A cél azonban az aranytartalékok arányának legalább 14%-ra történő növelése.
Zárszó
India központi bankja az első negyedévben 19 tonnával növelte aranytartalékát. További központi bankok, amelyek a diverzifikáció érdekében masszívan vásárolnak: a Kazahsztáni Nemzeti Bank, a Szingapúri Monetáris Hatóság, a Katari Központi Bank, a Török Központi Bank és az Ománi Központi Bank. De ebben az időszakban a Cseh Nemzeti Bank és a Lengyel Nemzeti Bank is növelte európai aranytartalékait, elérve a legmagasabb szintet 2021 óta. Mondhatjuk, hogy a világ központi bankjai előre látják a tartalékvaluták vásárlóerejének széles körű romlását a fiskális és monetáris politika miatt. Miután évekig azt hitték, hogy a pénzt korlátlanul lehet nyomtatni anélkül, hogy inflációt okoznának, a monetáris hatóságok most már igyekeznek egyre több aranyat tartani a mérlegükben.