Ezért veri kenterbe a bitcoin a többi kriptovalutát: Mi folyik az alt piacokon?

Az elmúlt másfél évben a bitcoin-dominancia másfélszeresére nőtt, miközben az altcoinok jelentős része alulteljesít. Az előző ciklusokkal ellentétben most teljesen más makroökonómiai feltételek uralkodnak, ez pedig jogosan ébreszt bizonytalanságot a befektetőkben, akik kezdik elveszíteni hitüket az ethereum-vezette altcoinokban. A szigorúbb pénzpolitikai környezet, az intézményi adaptáció felgyorsulása és a piaci likviditás koncentrációja mind hozzájárulnak a bitcoin előretöréséhez, azonban lesz-e olyan fordulópont, amelytől kezdve az altcoinok fogják diktálni az iramot?

A bitcoin mindent túlteljesít

A 2022-es medvepiac után mindenki arról beszélt, hogy 2024-2025 lesz az a két év, ahol a bitcoin BTC Price BTC Price (BTC) és a vezető altcoinok a csúcsra érnek. Ezzel szemben azt láthatjuk, hogy míg a BTC elérte a 100 000 dollár feletti tartományt többször is, a vezető altcoinok – néhány projekt kivételével – messze elmaradnak a várt teljesítménytől. Ennek ellenére, sokan továbbra sem engedték még el a 2-5-szörös, vagy akár tízszeres növekedést a fundamentálisan erős projekteknél, ugyanakkor a szűnni nem akaró bitcoin-dominancia sokatmondó lehet.

2024 áprilisában megtörtént a felezési esemény, a BTC pedig Donald Trump megválasztását követően új csúcsokat ért el. Az altcoinok többsége továbbra is mozdulatlan, néhány projekt pedig minden idők mélypontján található. Cikkünk írásakor a bitcoin-dominancia 61,2%-os, vagyis a teljes, 2700 milliárd dolláros kriptovaluta-piac közel kétharmadát a vezető digitális eszköz teszi ki.

Az on-chain felhasználók még reménykednek, ugyanakkor a bitcoin-maximalisták tudták, egyszer eljön ez a pillanat. Vizsgáljuk meg, miből fakad az altcoinok hanyatlása – vagyis inkább a bitcoin túlzott térnyerése minden más eszközzel szemben.

A bitcoin-szezon okai

Az, hogy a BTC 2023 januárja óta masszívan túlteljesíti a piacot, elég összetett okokra vezethető vissza. A makrogazdasági tényezők és a fundamentális okok mellett érdemes az összképet nézni, ahol a vezető kriptovaluta egy globális eszköznek számít, míg más kriptovaluták nem. Röviden erre vezethető vissza minden, azonban nézzük meg részletesen, ez mit is jelent pontosan:

  • Intézményi adaptáció: 2024 januárjában elfogadták az amerikai azonnali Bitcoin ETF-eket, ezzel a bitcoin egy globális eszköz lett. Az intézményi befektetők és nyugdíjalapok mellett a nagyvállalatok is elkezdték halmozni az eszközt, mostanra pedig a Strategy vezetésével számos vállalat – köztük a japán Metaplanet is – első számú operatív működésének minősül a bitcoin.
  • ETF-szabályozás: Az azonnali tőzsdén kereskedett alapoknak köszönhetően mindenki tud szabályozott keretek között vásárolni az 1:1 bitcoin-fedezetű eszközökből. Hosszabb múlt, megalapozott piaci pozíció, magasabb likviditás és fejlettebb infrastruktúra. Ha ez nem lenne elég, az ETF-ek jóval szabályozottabbak, mint a kriptovaluta-tőzsdék, és a BlackRock jelenléte pedig garancia a sikerre.
  • Viták a besorolást illetően: Az XRP több mint négy évig pereskedett az amerikai tőzsdefelügyelettel eszközosztálybeli besorolását illetően, mely mostanra lezárult. A győzelem precedenst teremthet minden más altcoin számára is, egyelőre azonban a tömeges elfogadás tekintetében kizárólag a bitcoin minősül árucikknek azáltal, hogy megtestesíti a „digitális arany” szerepét.
  • Csökkentek az elsőrétegű kihívók: A korábbi ciklusok arról szóltak, hogy sorra jöttek létre az elsőrétegű kihívók. Mára betonbiztos helye lett az Ethereum mellett a Solanának, a Cardanonak, a BNB Chainnek, az Avalanchenek és a Tronnak. Mindenki ezekre a projektekre kíván építeni, ezt egyedül talán a Sui törheti majd meg.
  • Csődhelyzetek és bizonytalanság: Az elmúlt években számos projekt és tőzsde omlott össze, ahol „megkérdőjelezhetetlen” vállalati háttér uralkodott. 2025-re azonban nyilvánvaló lett, hogy a BTC az egyetlen eszköz, mely tényleg ellenáll mindennek a világon.

Kilátások a jövőre nézve

Természetesen a listát a végtelenségig lehetne folytatni. Elég a spekulációs mémcoin-őrületre, a kockázattal korrigált nyereségre, vagy az értékfelhalmozási mechanizmusokra gondolni. Továbbra sincs kizárva, hogy fogunk még „igazi altcoin-szezont” látni, azonban erre jóval kisebb az esély, mint korábban. Az országok és vezető pénzintézetek is a bitcoinban, legfeljebb 1-2 nagyobb projektben, látják a jövőt, ez pedig kifejezetten megnehezíti az úgynevezett shitcoinok dolgát. A vezető narratívák közül a crypto-gaming, az AI és az RWA is csődöt mondani látszik, de a tőkepiacokon pillanatok alatt fordulhatnak az állapotok. Végezd el a saját kutatásod, és sose kockáztass nagyobbat, mint amennyi belefér!