Ezért nem érdemes centralizált tőzsdén tartani a kriptónkat

A hackerek egyre inkább a centralizált tőzsdéket támadják, ezért ma már minden kriptobefektetőnek javasolt nem letétkezelő tárcában tartania a kriptóját.
Február 21-én tanúi lehettünk minden idők legnagyobb kriptolopásának, amikor az észak-koreai Lazarus Group megtámadta a Bybit kriptotőzsdét, és 1,5 milliárd dollárnyi ETH-t lopott el. Már csak a tavalyi évhez képest is jelentős változás tapasztalható a hackertámadások tekintetében, ugyanis egyetlen év alatt megszaporodtak a centralizált tőzsdéket (CEX-eket) érő támadások, míg a decentralizált platformokat érintő hackek száma visszaszorult.
A CEX-eket érintő incidensek jól mutatják, hogy továbbra is a nem letétkezelő megoldások a legbiztonságosabbak a befektetők számára. Ezeknél a tárcáknál ugyanis kizárólag a felhasználó rendelkezik a privát kulcsokkal, ami azt jelenti, hogy csak ő fér hozzá a kriptójához, nincsen semmilyen centralizált platform, amely rendelkezne a vagyona felett.
Nem csak a hackertámadások veszélyeztetik a digitális eszközeinket
A Bybit hack után a dolgok elég gyorsan lecsillapodtak. Ha azonban a platform nem tartott volna 1:1 arányú tartalékokat az ügyfelek pénzeszközeire, a hacknek súlyos következményei lehettek volna az egész kriptoszektorra nézve. Amikor az FTX likviditási problémái 2022-ben felszínre kerültek, a tőzsde néhány nap alatt összeomlott, a milliárdos visszafizetések pedig még csak most kezdődnek.
2012 és 2023 között a centralizált tőzsdék összesen 118 hackertámadást szenvedtek el, és közel 11 milliárd dollárt veszítettek. Ez 11-szer több, mint a blokklánc hálózatokból és a kriptotárcákból közvetlenül ellopott pénz. Mindez jól mutatja, hogy a CEX-ek mennyire sebezhetőek tudnak lenni.
Ha egy centralizált tőzsdén tartod a kriptód, az azt jelenti, hogy a CEX rendelkezik az összes privát kulccsal, és így teljes ellenőrzése van a pénzed felett. A zökkenőmentes kereskedési élménytől eltekintve ez kellemetlen következményekkel járhat.
Ezek a platformok óriási összegeket tárolnak, ami egyre gyakoribb célponttá teszi őket a hackerek számára. Ha a befektetők hagyják, hogy a CEX-ek rendelkezzenek a privát kulcsaikkal, fennáll az esélye annak, hogy egy nap önhibájukon kívül elveszítik az összes pénzüket. Emellett a centralizált tőzsdék befagyaszthatják a felhasználók számláit és kifizetési korlátozásokat vezethetnek be, ami szintén jól mutatja, hogy senkinek nem szabadna egy CEX-en tárolnia a vagyonát.
Miért érdemes nem letétkezelő tárcát használni?
A kriptovaluták nem letétkezelő kriptotárcában történő tárolása azért előnyös, mert közvetlenül a felhasználó rendelkezik a privát kulcsaival – és kizárólag ezek biztosítják a kriptoeszközökhöz való hozzáférést.
A centralizált tárcákkal ellentétben, ahol egy harmadik fél ellenőrzi a kulcsokat, egy nem letétkezelő tárca biztosítja, hogy csak te férhess hozzá és csak te kezelhesd a kriptódat. Ez jelentősen csökkenti annak kockázatát, hogy az eszközeidet egy hackertámadás, tőzsdei hiba vagy szabályozási probléma miatt elveszíted.
Emellett ez a tárolási mód az adatvédelmi aggályokat is kiküszöböli, mivel nem kell személyes adatokat megosztanod egy harmadik féllel. Továbbá, ahogyan említettük, egy nem letétkezelő tárca nincs kitéve befagyasztásoknak vagy kifizetési korlátozásoknak, így jóval nagyobb önállóságot és biztonságot nyújt egy letétkezelő tárcánál.