Ilyen előnyökkel járnak a kriptovaluták a háború sújtotta Ukrajnában

Az olyan, háború sújtotta országokban, mint Ukrajna, a digitális eszközökhöz való hozzáférés miatt a lakosság nagyobb ellenőrzést gyakorolhat a pénzügyei felett, ami leginkább az alacsony költségű és közvetítők nélküli tranzakcióknak köszönhető.

Amióta Oroszország 2022 februárjában megszállta Ukrajnát, az ukránok pénzügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférése rendkívül korlátozott. Számos bankfiókot be kellett zárni biztonsági aggályok, háborús károk vagy az alkalmazottak munkába jutásának megvalósíthatatlansága miatt. Az ukrán nemzeti bank emellett korlátozásokat is bevezetett az ATM-ekből történő készpénzfelvételre.

Az orosz rakéta- és dróntámadások kifejezetten az ország villamosenergia-hálózatát célozzák, így gyakran nem jutnak stabil internetkapcsolathoz. Az ország hozzászokott a rendszeres áramkimaradásokhoz, amelyek korlátozzák a mobilbankoláshoz való hozzáférést és növelik a készpénzre való utaltságot.

„Amikor kitör a háború, nem csak a fizikai infrastruktúra omlik össze – az áramszolgáltatás megszűnik, a városokat elfoglalják, és a mindennapi élet megáll. A rendkívüli bizonytalanság idején pánik tör ki. Az emberek kétségbeesetten rohannak az ATM-ekhez, hogy készpénzt vegyenek fel” – mondta Dyma Budorin, a Hacken, egy ukrán gyökerekkel rendelkező kiberbiztonsági vállalat vezérigazgatója.

A háború kezdete óta megugrott a digitális eszközök használata Ukrajnában

A szörnyű körülmények miatt az ukránok más alternatívákat kerestek, hogy megőrizhessék bizonyos fokú pénzügyi önállóságukat. Sokan közülük a kriptovalutákban találták meg a választ.

Will Ruddick, a Grassroots Economics Foundation alapítója szerint a digitális eszközök lehetővé teszik az ukránok számára a harmadik felek nélküli, alacsony költségű tranzakciókat. Ruddick elmondta, a háború sújtotta országban sok hagyományos intézmény már egyáltalán nem működik, ezért a kriptovaluták óriási segítséget jelentenek az ukránoknak.

„Ezek a digitális eszközök nagyszerű alternatívát jelentenek a fiat pénzzel szemben, mivel a konfliktus sújtotta országok helyi pénzneme gyakran hiperinflációval küzd, és a segélyek vagy pénzátutalások kifizetése központosított intézményekre támaszkodik, amelyek instabilak vagy politikailag ellenőrzöttek lehetnek” – tette hozzá.

És bár Ukrajna már a háború előtt is élen járt a digitális eszközök bevezetésében, 2022 óta a használatuk még inkább elterjedt.

Gyakran kriptóban gyűjtik az adományokat az ukránoknak

A háború kezdete óta az ukránokat támogató platformok nagyon gyakran a blokklánc-technológiát használták adománygyűjtésre. Az Elliptic jelentése szerint 2022 februárja óta több mint 212 millió dollárnyi adomány gyűlt össze kriptovalutákban.

„A kriptoipar összefogott, hogy segítsen az ukránoknak… Az orvosi segélyektől kezdve a civil segélyeken át a védelmi felszerelésekig ezek az alapok óriási támogatást nyújtottak Ukrajna válságos időszakában” – mondta Ruddick.

Dyma Budorin, a Hacken feje a kriptoadományokkal kapcsolatban hozzátette:

„A blokklánc-infrastruktúra a leghatásosabb csatornát biztosítja a nagy értékű egyedi adományok számára. Vitalik Buterin legalább 5 millió dollárt, Gavin Wood pedig 5,8 millió dollárt adományozott. Ezen felül az UkraineDAO NFT-értékesítése 6,75 millió dollárt hozott össze.”

Ezért előnyös a menekülteknek kriptóban tartani a vagyonukat

Az ENSZ menekültügyi adatai szerint a háború kezdete óta közel 7 millió ukrán menekült el az országból. Sergii Malomuzh, a Rewump nevű Web3 vállalat alapítója kifejtette, hogy a lakóhelyüket elhagyni kényszerült ukránok gyakran akadályokba ütköznek a hagyományos pénzügyi szolgáltatások terén. Ezek közé tartozik a személyazonosító okmányok elvesztése, a magas nemzetközi átutalási díjak, az ukrán hrivnya instabilitása, illetve a bezárt bankfiókok hiánya is.

„A digitális eszközök segíthetnek megoldani ezeket a kihívásokat azáltal, hogy hozzáférést biztosítanak a pénzügyi szolgáltatásokhoz anélkül, hogy a felhasználóknak fizikai dokumentumokra lenne szükségük… A kriptókat nem befolyásolják a földrajzi korlátozások, alacsonyabb költségeket kínálnak a nemzetközi átutalásokhoz, és lehetővé teszik a bankoktól független pénzügyi műveleteket. Emellett a stabilcoinok révén értékmegőrzőként is szolgálnak” – mondta Malomuzh.

Az, hogy a digitális eszközök képesek megkerülni a hagyományos banki akadályokat, közvetlenül jelenti azt a gyorsaságot és anonimitást, amelyet egy háború sújtotta országból történő menekülés megkövetel.