Ezeket az országokat érdemes elkerülni, ha kriptohívők vagyunk
Van, aki tiltja, és van, aki minden erejével magasztalja – sőt, akár hivatalos fizetőeszközzé is nyilvánítja a bitcoint. Nos, ahány ember, annyi szokás, de lássuk, pontosan mely állam igyekszik megállítani a kriptoszektor körüli hájpot, és hol kapott hősies digitális eszközünk többé-kevésbé szabad utat a hódításra.
Se veled, se nélküled, kedves Bitcoin!
A fentiekben a Statista magazin munkatársa, Katharina Buchholz által, az amerikai kongresszus törvénykönyvtára révén gyűjtött adatok alapján készített kriptovaluta szabályozásról szóló világtérképet bogarászhatjuk. Az már köztudott, hogy El Salvador volt az első állam, ahol a populista Nayib Bukele elnök 2021 szeptemberében hivatalos fizetőeszközzé nyilvánította a bitcoint, az ország szárnyai alatt ugyanakkor a kriptovaluta komoly szabályozásokon ment keresztül. El Salvador egyébként különös helyzetben van, hiszen nem rendelkezik saját pénznemmel, hanem a régió néhány más országához hasonlóan az amerikai dollárra támaszkodik.
Ami azt illeti, számos más kormány, mely valamelyest igyekszik kordában tartani a kriptovaluták iránti érdeklődést, nem biztos, hogy Salvadorhoz hasonló lépések kidolgozásában gondolkodik – legalábbis egyelőre. A háttérben ugyanis ezen fejlett államok sokkal inkább a saját központi digitális valuták bevezetésére irányuló projektekbe fektetnek be (az már más tészta, hogy mennyi sikerrel). Mindez meg kell hagyni, egy vitathatatlanul egészen más megközelítése a blokklánc technológia alkalmazásának. A koncepciót vizsgálók között henceg többek között egyébként az Egyesült Államok, számos európai ország, Oroszország és Ausztrália is. India és Thaiföld, melyek szintén erőteljesen és széles körben szabályozzák a kriptovalutákat, már konkrét tervekkel is előálltak egy saját CBDC kibocsátására vonatkozóan. Ha valaki esetleg lemaradt volna, Kína volt az első, mely 2021 elején megkezdte nemzeti valutájának blokkláncon történő kibocsátását, miután abszolút tilalmat rendelt el a kriptovaluták használatára.
Aztán jöjjön persze Ukrajna, mely az orosz invázió óta konkrétan bitcoin adományokban lubickol, ami alaposan felforgatta a szektorral kapcsolatos koncepcióját. Az állam ugyanis egykor a kriptovaluta szabályozás élén járt, nemrégiben azonban „saját eszén is túljárt”, amikoris Zelenszkij törvénybe foglalta a kriptopénzek használatát.
A szabályozások rengetegében az, hogy engedélyt kell kérni a kriptotőzsdék használatához, többek között az EU-ban, az Egyesült Királyságban, Kanadában, az Egyesült Államokban, Mexikóban, Chilében, Japánban és Koreában is hatályos. Mindezidáig továbbá kilenc ország indított támadást a kriptovaluták ellen, számos más állam, mint például Afrika vagy Ázsia, pedig hallgatólagosan tiltja a kriptopénzek használatát.