Ezek voltak a történelem legnagyobb államcsődjei
Eredetileg a Voronoi alkalmazásban tették közzé az alábbi listát, ami a világ országait az államcsőd mérete szerint rangsorolta. Ezek voltak a világ legnagyobb szuverén adósságtörlesztéseinek elmaradása a modern történelem során.
Államcsődök világszerte
Ukrajna júliusban a magánhitelezőkkel kötött előzetes megállapodással elkerülte a 20 milliárd dolláros hitelei késedelmét.
Tekintettel a háborús pénzügyi terhekre, az ország felfüggesztette a nemzetközi adósság kamatfizetését az elmúlt két évben. Ez a felfüggesztést most 2024. augusztus 1-jén lejárt. Az új adósság-átstrukturálás nélkül ez a nemteljesítés a közelmúlt történelmének 10 legnagyobb államcsődje közé tartozott volna. Ukrajna legutóbb 2015-ben, a Krím orosz inváziója után nem teljesítette adósságszolgálatát.
Ez az ábra a legnagyobb államcsődöket mutatja 1983 óta, a Moody’s Aswath Damodaran adatai alapján.
A 10 legjobb szuverén adósságtörlesztést elmulasztó ország
Az alábbiakban bemutatjuk a legnagyobb államcsődöt 1983 és 2022 között.
Görögország 2012-es 264,2 milliárd dolláros fizetésképtelensége összességében a legnagyobb volt. A görög csőd akkor bontakozott ki, amikor az ország ötödik egymást követő évben recesszióba süllyedt. Az ország mindössze kilenc hónappal később ismét fizetésképtelenné vált, ezzel a valaha volt negyedik legnagyobb államcsődöt produkálta. Az összeomlást megelőzően Görögország jelentős hiányt mutatott fel annak ellenére, hogy Európa egyik leggyorsabban növekvő országa volt. Ezenkívül 2009-ben az újonnan megválasztott miniszterelnök felfedte, hogy az országnak 410 milliárd dollár adóssága van – ez lényegesen több, mint azt a korábbi becslések mutatták.
Argentína 2001-ben 82,3 milliárd dollárnyi külföldi adósság után nem fizette meg a kamatot. A második legmagasabb nemteljesítést követően Argentína 2014-ben ismét nem fizettett. Görögországhoz hasonlóan ismételt elkövető, 1816-os függetlenné válása óta többször is mulasztott adósságszolgálatat teljesítése során. Ma Argentína a legnagyobb adósa az IMF-nek. Annak ellenére, hogy Latin-Amerika harmadik legnagyobb gazdasága.
A következő a sorban Oroszország, amely 1998-ban nem fizette ki 72,7 milliárd dolláros hitelét, ami egybeesik az orosz valutaválsággal is, amely néhány hét alatt eltörölte a rubel értékének több mint kétharmadát. Abban az évben számos más ország, köztük Venezuela, Pakisztán és Ukrajna sem teljesítette adósságait, miután az 1997-es ázsiai pénzügyi válság instabilitást okozott a globális pénzügyi piacokon.
Ahogyan 1998-ban a nemteljesítések hulláma volt, 2020-ban is jelentős adósságmozgások zajlottak. A világjárvány és az olajárak zuhanása miatt 2020 rekordév volt a államcsődök száma tekintetében, összesen hét csőd történt ebben az évben. Többek között Libanonban, Ecuadorban és Argentínában volt a legnagyobb fizetésképtelenség az elmélyülő fiskális nyomás közepette.