Ezek a termékek újraformálják a DeFi rendszerről alkotott képünket

Hogyan forradalmasítják a DeFi rendszerét a likvid restaking tokenek? 2024 eleje óta több mint 8300%-kal nőtt a ezeknek az eszközöknek a teljes lekötött értéke.

A likvid restaking (újrabefektetési) tokenek (LRT-k) a DeFi befektetési ágazat húzó részévé válnak, és átformálhatják akár a teljes decentralizált pénzügyi  teret.

Likvid restaking token (LRT) – a lekötött tokenek újbefektetése egyszerűen

Az LRT-k leegyszerűsítik a hagyományos ether alapú befektetés bonyolultságát, és növelik a DeFi tőkehatékonyságát azáltal, hogy a stakinggel rendelkező tokenekkel egyenértékű eszközt kínálnak, amelyeket más protokollokba is le lehet kötni.

Növekvő jelentőségükre utal az is, hogy a teljes zárolt érték (TVL) az LRT-kben több mint 8300%-kal nőtt a mai napig idén. 13,8 milliárd dollárra, összehasonlítva a 2024 eleji 164 millió dollárhoz képest.

A Cointelegraph-fal megosztott Node Capital jelentés szerint a protokollok által bevezetett egyszerűség az, ami a jelentős növekedés mögött áll:

„A Liquid Restaking Tokenek felé való elmozdulást a hatékonyabb és felhasználóbarátabb pénzügyi eszközök iránti kereslet vezérli. Az LRT-k nemcsak az újrabefektetési környezetet uralhatják, hanem a teljes DeFi ökoszisztémát is átalakíthatják.”

Ezek a likvid tokenek és a hozzájuk kapcsolódó protokollok elérhetőbbé teszik a stakinget a kiskereskedelmi felhasználók számára. Különben ugyanis legalább 32 etherre van szükség ahhoz, hogy az Ether stakinget csomópontjukon futtassák, ami több, mint 150 ezer dollárnak felel meg.

Az EigenLayer kulcsfontosságú szerepe a likvid tokenek elterjedésében

A DefiLlama adatai szerint a likvid befektetési protokollok (liquid staking token, LST) a legnagyobb protokollkategóriává nőttek 52,9 milliárd dolláros összesített TVL-vel, míg a likvid újrabefektetési protokollok (liquid restaking token, LRT) a hatodik helyen állnak, több mint 14,2 milliárd dollár összesített TVL-vel.

Legjobb protokoll kategóriák. Forrás: DefiLlama

Harel, a Node Capital token elemzője szerint az EigenLayer, a TVL szerint legnagyobb újrabefektetési protokoll jelentősen hozzájárul az ágazat sikeréhez:

„A potenciális airdrop utáni rohanás miatt a kereslet messze meghaladta a kínálatot az EigenLayer hálózatán. A vezető likvid újrabefektetési protokollok kihasználták ezt a technikai arbitrázslehetőséget.”

Az LRP-k folyamatos infrastrukturális fejlesztése hozzájárult ahhoz, hogy a protokoll kategória milliárdos tőkét vonzzon – magyarázta Harel:

„Rövid időn belül ezek az LRP-k milliárdos nagyságrendű tőkét halmoztak fel, és kifinomult üzemeltetői infrastruktúrát építettek ki, a kínálati oldal kulcsfontosságú elősegítőiként pozícionálva magukat. Ez stratégiai előnyt nyújt az aktívan validált szolgáltatások keresleti oldalának befolyásolásában.”

Az EigenLayer több mint 16 milliárd dolláros TVL-je a teljes újrabefektetési ágazat TVL-jének több mint 85%-át teszi ki, 18,9 milliárd dollár értékben.

A TVL újrajelölése. Forrás: DeFiLlama

Az Ether.fi az LRT-piac több mint 50%-át ellenőrzi

A Node Capital szerint egy másik nagy játékos, az Ether.fi a teljes LRT-piac több mint 50%-át ellenőrzi.

A jelentés szerint a protokoll sikere nagyrészt a felhasználóbarát újrabefektetési modellnek tudható be, amely leegyszerűsíti a hagyományos staking lehetőségét:

„A piaci részesedés megoszlása ​​tovább hangsúlyozza az Ether.fi dominanciáját, amely a teljes piac több mint 50%-át biztosítja ma már. Ez a dominancia azt jelzi, hogy a platform sikeresen leegyszerűsítette az összetett újrabefektetési műveletet egy felhasználóbarát token modellé, amely megkönnyíti az önálló értékteremtést.”

Ether.fi piaci erőfölény. Forrás: Node Capital

Az Ether.fi nagy tőkekivándorláson esett át áprilisban. Április 2-án a Node Capital szerint a protokoll közel 400 000 ethert vesztett, míg a Lido több mint 250 000 Ether kiáramlását tapasztalt.


ETH stakerek, egy hónapos változás. Forrás: Node Capital