Europol razziák: 10 millió eurót akartak tisztára mosni a kriptocsalók

Az Europol, valamint olasz és portugál hatóságok közös erőfeszítéseinek köszönhetően sikerült felszámolni két pénzszállító-toborzó hálózatot, amelyek állítólag kriptocsalóknak dolgoztak.

A rendőrség szerint a csalók nem rendelkeztek a szükséges szakértelemmel a több mint 10 millió euró (3,9 milliárd forint) tisztára mosásához.

A nemzetközi razziák meghozták az eredményüket

Május 21. és 27. között a rendőrség Franciaországban, Olaszországban és Romániában razziázott, amelyek során 11 gyanúsítottat, valamint magát a pénzmosási sémát irányító feltételezett főkolompost is letartóztatták. Az összesen tizenöt házkutatás során kriptovalutákat, ékszereket és elektronikus eszközöket foglaltak le, amelyek fontos bizonyítékul szolgálhatnak a nyomozás hátralévő részéhez.

A pénzszállító hálózatok működése

Az úgynevezett pénzszállító hálózatok egy szervezett bűnözői csoport számára dolgoztak, amely „rip-deal” csalások révén szerzi meg a kriptovalutáit. Ezekben a műveletekben a csalók olyan milliomosokat vesznek célba, akik ingatlanok iránt érdeklődnek, és úgy tesznek, mintha egy nemzetközi befektetési alap részesei lennének. Az Europol szerint a következőképpen zajlott a folyamat: „A bűnözők felvették a kapcsolatot az áldozatokkal, találkozót szerveztek luxus éttermekben vagy szállodákban, és arra utasították őket, hogy töltsenek le alkalmazásokat a kriptovaluták kezelésére. Amint az áldozatok telepítették az alkalmazást, a bűnözők kifinomult technikai eszközök segítségével átvették az irányítást a kriptopénztárcák felett.”

A rendőrség a csalók kriptotranzakcióinak nyomon követése során bukkant rá a pénzszállító hálózatokra. Egy ilyen megállapodás lényege, hogy bűnözők jutalékot fizetnek a pénzszállítóknak, akik fogadják a pénzeket és átutalják azokat egy harmadik fél által irányított számlára. Az Europol szerint a rip-deal kriptocsalások fő elkövetői „nem rendelkeztek a szükséges technikai szakértelemmel”, hogy tisztára mossák a 10 millió eurót meghaladó profitjukat, és ezért hívták segítségül a pénzszállító hálózatokat.

Az Europol a pénzszállítók ellen kampányol

A pénzszállítók mostanra akkora problémát jelentenek a hatóságoknak, hogy az Europol elindította a saját #DontBeaMule kampányát, hogy ezzel hívja fel rá a figyelmet. A cél az, hogy tájékoztassák a nyilvánosságot a pénzszállítók szerepéről és a tevékenységük veszélyeiről, valamint arról, hogyan lehet elkerülni, hogy valaki akaratlanul is részt vegyen az ilyen bűncselekményekben.

Az Europol és a nemzeti hatóságok egyre elszántabbak a kriptocsalók elleni küzdelemben, a razziák eredményei pedig egyértelműen azt jelzik, hogy a nemzetközi együttműködés kulcsfontosságú a kiberbűnözés elleni harcban. A mostani letartóztatások és házkutatások jelentős csapást mértek a pénzmosási hálózatokra, és remélhetőleg visszatartó erővel bírnak majd a jövőbeni bűnözők számára.