Az Europol felakarja törni a mobil roaming titkosítást – vajon mire kíváncsiak?

Az EU bűnüldözési ügynöksége, az Europol nagy fába vágta a fejszéjét – a titkosítás feltörését tűzte ki céljául.

Ezúttal az otthoni távközlésről és a mobil titkosításról van szó, és az ürügy köztudott: a titkosítás állítólag akadályozza a bűnüldöző szervek nyomozási tevékenységét.

Az általános indoklás szerint a rendőrség és más ügynökségek komoly kihívásokkal néznek szembe munkájuk végzése során (ez az érv többszörösen hamisnak bizonyult), és a probléma megoldásának módja az internet jelenleg minden felhasználó számára elérhető legjobb biztonsági funkciójának – a titkosításnak – a földbe tiprása.

Az Europol nem csak megfigyel, de már utasít is?

Az Europol nemrégiben közzétett dokumentuma szerint az otthoni útválasztás (home routing) nem hasznos biztonsági funkció, hanem “a jogszerű lehallgatás akadályozója”. Az otthoni útválasztás úgy működik, hogy a telefonról származó adatokat a roamingolás közben az otthoni hálózaton keresztül titkosítja.

Úgy tűnik, hogy az Europol bizalmi alapon akar működni: az ügynökség “szavát adja”, hogy a bűnözők elfogásához egyszerűen szüksége van a védett adatforgalomhoz való hozzáférésre. Ha pedig a funkció eltűnne, akkor az internetszolgáltatók és az Europol zökkenőmentesen hozzáférhetne a szükséges adatokhoz.

Ugyanakkor, ha az elmúlt évtized megtanított valamit a törvénytisztelő polgároknak, akkor az az, hogy a megfelelő eszközök birtokában a befolyásos kormányzati és transznacionális szervezetek “zökkenőmentesen” átváltanak a jogszerű magatartásról a törvénytelenre és a titkos tömeges megfigyelésre.

Arról nem is beszélve, hogy a titkosítás megbolygatása – amely ebben az esetben az otthoni útválasztásban a magánélet védelmét javító technológiák (PET) részeként áll rendelkezésre – biztonsági és adatvédelmi szempontból valóságos katasztrófát idézhet elő.

Az Europol két megoldással állt elő az otthoni útválasztás titkosításának “problémájára”: Az egyik a PET letiltása a home routing során. A másik egy határokon átnyúló mechanizmus az EU-n belül, ahol “a lehallgatási kérelmeket a szolgáltatók rövid idő alatt elbírálják”.

Az, hogy melyik verzió lép majd érvénybe, egyelőre tisztázatlan, annyi azonban biztos, hogy komoly adatvédelmi problémákkal szembesülhetünk majd a közeljövőben. Korábban már beszámoltunk róla, hogy az Europol az Egyesült Királyságban is zavarba ejtő intézkedéseket vezetett be a gyermekek biztonságára hivatkozva.