Europol: bűnözök kezébe kerülhet az Ukrajnába küldött temérdek fegyver

Az Europol, az Európai Unió bűnüldöző ügynökségének vezetője egy hétvégi interjúban arra figyelmeztetett, hogy a Nyugatról Ukrajnába küldött óriási fegyverszállítmány a legrosszabb kezekbe kerülhet.

Catherine De Bolle, az Europol igazgatója a Welt am Sonntag című német lapnak azt mondta, hogy az ukrán-orosz harctérre küldött fegyveráradat bűnözői csoportok kezébe kerülhet. „Egy bizonyos ponton a háborúnak vége lesz. Szeretnénk elkerülni egy olyan helyzetet, mint amilyen a 30 évvel ezelőtti balkáni háborút követte” – nyilatkozta a kiadványnak a Jugoszlávia összeomlását követő konfliktusokra utalva.

„Az ebből a háborúból származó fegyvereket ma is használják a bűnözői csoportok” – hangsúlyozta De Bolle.

„A helyzet rendkívül dinamikus és széttöredezett, és különböző adatokat kapunk európai partnereinktől” – mondta De Bolle. Az ügynöksége igyekszik megtalálni a módját annak, hogy a háború esetleges befejezése után a helyzet kezelhető legyen. Leírta, hogy ehhez az Europol „összeállít egy nemzetközi munkacsoportot, amely ezzel a kérdéssel foglalkozik”.

Az ukrajnai konfliktus a jelentések szerint több tízezer külföldi önkéntest vonzott, miután a kijevi kormány idegenlégiót hozott létre. Ebbe amerikai és brit katonai veteránok és zsoldosok is bekapcsolódtak. Az Ukrajnába utazó emberek tapasztalattal és különféle ideológiákkal rendelkeznek. Soha nem lehet tudni, hogy a végén kihez kerül fegyver, amit meg is tart. Ahogy a CNN írta korábban, az Ukrajnába küldött fegyverszállítmány olyan, mintha egy feketelyukba érkezne. Nincs nyilvántartás arról, hogy konkrétan hol is kötnek ki ezek az eszközök.

Többen figyelmeztettek arra, hogy az Ukrajnában található szélsőjobboldali és neonáci csoportok felfegyverzése különösen veszélyes.

A Kreml eközben arra panaszkodott, hogy az Egyesült Államokból származó Stinger rakéták elárasztják az ukrán harcteret. A Stingerek nem csak a katonai repülőgépekre jelentenek komoly veszélyt, hanem a polgári repülésre is.

Az a fajta forgatókönyv, amely miatt az Europol most riadalmat kelt, már egyszer lejátszódott, egész pontosan Szíriában. Akkor a CIA és a Pentagon kettős programja az úgynevezett „mérsékelt lázadók” felfegyverzésére azt eredményezte, hogy fegyverek egész sora, köztük TOW páncéltörő rakéták kerültek a szíriai al-Kaidához, az ISIS-hez és más terrorcsoportokhoz.