Egyesek szerint az EU döntései a demokrácia végét jelentik

Az európai választások közeledtével Vera Jourová, az Európai Bizottság átláthatóságáért felelős alelnöke az EU által követett irányvonallal kampányol. Célja, hogy a jelenlegi politika továbbra is változatlan maradjon, ám egyesek szerint mindez a demokrácia végét jelenti.

Hogy mit jelentenek ezek a szakpolitikák, azt Juorova egyetlen kijelentésével, tömören bemutatta: nem csak a félretájékoztatás elleni küzdelmet támogatják, hanem az európai tényellenőrző hálózatot is, amely „már most is befolyásolja a felhasználók viselkedését”.

„Amikor az emberek ráeszmélnek arra, hogy valami nem stimmel egy tartalommal, nem osztják meg a közösségi médián barátaikkal”mondta.

Kampánykörútján olyan uniós országokba látogat el, amelyek szerinte fogékonyabbak a félretájékoztatás elleni fellépésre. Egyesek szerint azonban a hölgy szándéka sokkal mélyebb és komolyan fenyegeti a demokráciát. Az EU jelenlegi politikájának népszerűsítésével ugyanis Jourová hozzájárul az olyan szabályozások támogatásához is, amelyek a tömeges megfigyelésre támaszkodnak.

Kapcsolódó: Tömeges megfigyelés: az EU 1,2 milliárd eurós büntetést szabott ki

A „lakosság átnevelése” céljából olyan tanulmányokat idéz, amelyekből kiderül, hogy az EU-ban élők 70-80 százaléka már tisztában van a félretájékoztatás problémájával. Az EU tényellenőrzési hálózata tehát Jourová szerint sikeres, ám egyelőre még nem hirdetnek győzelmet a félretájékoztatás elleni háborúban:

Csak a választások után tudjuk majd felmérni, hogy intézkedéseinek eredményesek voltak-e” – mondta.

A 2024-es európai választásokra a következő hónapban, június 6-9. között kerül sor, aminek következtében már áprilisban megkezdődött az európai parlamenti választás kampányidőszaka.

Mit takar a tényellenőrzési hálózat?

Az európai tényellenőrzési hálózat (European Fact-Checking Network, EFCSN) az Európai Unióban egy olyan szervezet, amelynek célja a félretájékoztatás elleni küzdelem és az online információk hitelességének biztosítása. Az EFCSN a független tényellenőrző szervezetek együttműködésén alapul, amelyeket szigorú szakmai és etikai normák alapján választanak ki. A hálózat munkájának köszönhetően az EU-ban az információk valóságtartalmát megbízható források ellenőrzik, és ezáltal növelik a lakosság tájékozottságát és csökkentik a félretájékoztatás hatását. Ezzel az EU egyértelműen elkötelezte magát amellett, hogy a digitális korban is biztosítsa az átlátható politikai tájékoztatást is.