Újabb EU-őrület: betilthatják a pamut ruhákat

Az EU célja egy olyan körforgásos gazdaság, ahol nincsenek pamut ruhák, helyette más, újrahasznosítható anyagokból készült darabokat hordunk.

Az Európai Unió újabbnál újabb lépéseket tesz azért, hogy 2050-re klímasemlegességet érjünk el. Ennek érdekében gyakran módosítja jogszabályait, amelyek az EU szinte minden iparágára kiterjednek. Az unió stratégia célja az – ahogyan azt a bizottság is már többször kihangsúlyozta -, hogy „2030-ra minden forgalomba hozott textiltermék tartós és újrahasznosítható legyen, nagyrészt újrahasznosított szálakból készüljön, ne tartalmazzon veszélyes anyagokat, és a szociális és környezetvédelmi jogok tiszteletben tartásával állítsák elő”.

Az új bűnbak a pamut lesz

A fentebb említett cél nagyon szép és jó, viszont felmerül egy komoly probléma: mi lesz a pamuttal, amely jelenleg a legelterjedtebb szövet a blokkban, és nem felel meg az új uniós követelményeknek? Iparági szakértők szerint ugyanis a pamutruháknak csak 20%-a hasznosítható újra úgy, hogy a belőle készített új termék kényelmi és divat szempontjából is megfelelő legyen. Ebből pedig sajnos az következik, hogy le kellene mondanunk a pamut ruhákról, amelyet egyébként az európai lakosság még mindig előnyben részesít, a műanyag palackból készült, újrahasznosított darabokkal szemben.

A WWF szerint a probléma az, hogy az európai textíliák 43%-a pamutból készül. A szervezet úgy véli, hogy olyan anyagot kellene találnunk, amely azonos használati tulajdonságok mellett kisebb környezeti terhelést okoz, ugyanakkor képes kielégíteni a keresletet. Már most számos textília közül lehet választani a piacon, de kényelmi szempontól a pamut letaszíthatatlan a trónról.

Az iparág némiképp aggódik, hogy komoly technológiai változtatásokat kellene véghez vinnie annak érdekében, hogy az új szabályoknak megfeleljen, ráadásul a kereslet visszaesésétől tartanak sokan, hiszen hiába választanak szintetikus anyagokat termékeikhez a gyártók, ha azok ellentétesek a fogyasztók elképzelésivel és kívánságaival. Képzeljük el, hogy milyen lenne, ha eltűnne a boltok polcairól a damaszt, a flannel, a krepp, a pamutvászon vagy a frottír – amelyből például a törülköző is készül.

Bár egyes vállalatok megígérték, hogy újrahasznosított pamutból fogják a termékeik egy részét készíteni, nem tudni, hogy ez mekkora többletköltséggel járna, ami persze a vásárlókon csapódik le ismét.

Kapcsolódó:

Az EU a 15 évnél idősebb belső égésű járművek javításának betiltását fontolgatja