Az Európai Unió megbírságolná Elon Muskot

Az Európai Unió azt fontolgatja, hogy megbünteti Muskot az X-en elkövetett cenzúrasértések miatt, de ezeket a bírságokat a többi vállalkozásából – SpaceX, Neuralink és a többi – származó bevételek alapján határozná meg.

Az EU digitális szolgáltatásokról szóló törvénye (DSA) értelmében a platformok akár az éves globális bevételük 6%-át kitevő bírságra is számíthatnak, ha nem kezelik az illegális tartalmakat és a dezinformációt.

Az Európai Bizottság több vizsgálatot is indított az X (korábban Twitter) ellen a DSA esetleges megsértése miatt. Mivel a platform Musk magántulajdonában lévő vállalata, ez azt jelenti, hogy az EU őt tekintheti felelősnek, nem csak a vállalatot. A Tesla azonban biztonságban van ettől, mivel ez egy tőzsdén jegyzett vállalat, így nem tartozik Musk közvetlen irányítása alá.

A források szerint az X-nek lehetősége lesz arra, hogy megtámadjon bármilyen bírságot. A döntés azonban végső soron az EU Bizottság kezében van. Musk, Musk lévén, máris kijelentette, hogy minden esetleges DSA-bírságot „egy nagyon nyilvános bírósági csatában” fog kiharcolni.

Elon Musk politikai szerepvállalása ebben a választási ciklusban egyre nagyobb teret nyer. Eddig 75 millió dollárt pumpált az America PAC-ba, az idén Donald Trump támogatására létrehozott szuper politikai akcióbizottságba. A PAC kampányokat fizet a szavazókörzetekben, hogy növelje a Trump melletti részvételi arányt. Ezzel Musk bekerült a legnagyobb politikai adományozók közé, mivel a republikánusok kampányának nagy részét ő finanszírozza. E pénzek egy részét a fiatal férfiakat célzó digitális hirdetésekre fordítják, amely stratégia célja, hogy ellensúlyozza Kamala Harris alelnök asszony nők körében tapasztalt nagyobb támogatottságát.

Trump és Musk szoros kapcsolata

Musk az X-et Trump kampányának népszerűsítésére és a volt elnök bevándorlással, erőszakkal és gazdasággal kapcsolatos állításainak terjesztésére használja. X-profilján még az America PAC-ra mutató link is szerepel.

Trump egyik beszédében felhívta Muskot a színpadra, „igazán hihetetlen fickónak” nevezve őt. Az elnökjelölt azt is hangoztatta, hogy ha nyer, szerepet ajánlana Musknak a következő kormányban, esetleg a kormányzati pazarlás csökkentésére irányuló erőfeszítés vezetésére, egy olyan projektre, amelyet Trump a kormányzati hatékonysági minisztériumnak (Department of Government Efficiency, DOGE) nevezett el. Feltűnhet, hogy a betűszó a Dogecoin-ra is utal, Musk kedvenc mémérméjére, amit előszeretettel hype-olt, mikor ahhoz kedve támadt.