Az Európai Központi Bank a digitális euró bevezetését szorgalmazza
A digitális euró az Európai Központi Bank által tervezett digitális fizetőeszköz, ami a hagyományos euró digitális formálja lenne. A projekt célja kiegészíteni a készpénzt, nem pedig helyettesíteni azt. Ez lehetőséget teremtene a lakosságnak és a vállalkozásoknak a digitális tranzakciók lebonyolítására egy központi bank által kibocsátott és garantált pénz, vagyis CBDC, segítségével.
Az EKB szerint a digitális euró vezetése erősítené Európa versenyképességét, megerősítené a régió egységes piacának a szuverenitását és javítaná a pénzügyi integrációt. A digitális euró a tervek szerint online és offline is elérhető lesz.
2025-ben érkezhet a digitális euró
Az EKB aktívan szorgalmazza a digitális euró bevezetését. A központi bank által kibocsátott és felügyelt digitális valuta biztosítaná az európai piacok stabilitását és megbízhatóságát, növelve az európai piacok szuverenitását. A cél, hogy a digitális euró mindenki számára – lakossági és intézményi szinten is – könnyen hozzáférhető legyen, és kiegészítse a hagyományos készpénzt, aminek a használata az utóbbi időben jelentősen visszaszorult.
Piero Cipollone, az EKB végrehajtó bizottságának a tagja, elítélte azokat a vállalkozásokat, akik óriási költségeket számolnak fel a nemzetközi kártyákért, mint például a Visa vagy a Mastercard. Cipollone megjegyezte, a digitális fizetések gyorsan dominánssá váltak, ugyanakkor ezek számos veszélyt hordoznak magukban.
A digitális euró fejlesztéséről szóló döntések 2021-ben kezdődtek el az EKB által elindított hivatalos vizsgálati szakasszal. Az előzetes tervek szerint a digitális euró bevezetése 2025 környékén várható.
A digitális euró mindenki számára előnyös lehet
Az EKB ügyvezetője szerint a digitális euró nemcsak a kisvállalkozások és kereskedők számára lehet előnyös, hanem a magánszemélyek számára is. Véleménye szerint a digitális euró jobb feltételeket biztosít a fizetési szolgáltatókkal szemben. A mobilalkalmazáson és fizikai kártyán elérhető egyenleg a lehető legkényelmesebb technológiát használhatja arra, hogy a gazdasági körforgásba bekapcsolódjon.
A Cipolloni által érintett szempontok közül érdemes kiemelni az adatvédelmet. A digitális gazdaságban jelentősen felértékelődött a magánélet védelme és a digitális lábnyom, ezért a digitális euró a lehető legjobb adatvédelmet kínálhatja majd a felhasználók számára.
Kritikák a digitális euróval szemben
Számos kritika merül fel a digitális euróval szemben, melyek főként a magánélet, a gazdasági hatások és a pénzügyi rendszer stabilitása körül forognak.
Az EKB által bevezetendő digitális euró közvetlen hozzáférést biztosítana a felhasználók tranzakciós adataihoz, a kormányok pedig jobban nyomon tudnák követni az emberek pénzügyi tevékenységét. Ez túlzott állami kontrollhoz vezethetne.
Ha a digitális euró széles körben elérhetővé válik, a lakosság a kereskedelmi bankokban elhelyezett betéteket áthelyezhetné a központi bankok által kibocsátott eszközökbe, ez pedig pénzügyi instabilitáshoz vezethetne. Ezzel párhuzamosan fokozatosan kiszorulna a készpénz a gazdaságból, ez pedig sérülékenyebbé tenné azt a rendszer esetleges meghibásodásai miatt. Mivel nem rendelkezik mindenki digitális eszközzel vagy megfelelő technológiai ismerettel, a digitális euró növelheti a társadalmi egyenlőtlenségeket.
A digitalizáció magában hordozza a kiberbiztonsági kockázatokat és a technológiai függőséget is. Mindeközben a digitális eurónak a globális versenytársakkal is meg kell küzdeni, mivel Kína aktívan dolgozik a digitális jüan vagy a kriptovaluták integrálásának, ami új geopolitikai kihívásokhoz vezethetne.