Európában még mindig a készpénz az úr
Az európai országok nagy része még mindig ragaszkodik a készpénzhez, míg az ázsiaiak leginkább az elektronikus fizetést preferálják – derül ki a nemrég nyilvánosságra hozott 2018-as Globális Készpénzjelentésből. A beszámoló különböző felméréseket összesít 47 országból, melyek mind a fizetési szokásokat vizsgálták.
A tanulmányok nagy része naplózással készült, azaz az emberek a vizsgálat során saját maguk jegyzik fel mindennapi tevékenységeiket. Mivel a naplókat a kutatók a különböző régiókban máshogy tervezték, ezért sajnos nem 100%-osan összevethetőek az adatok. Ettől függetlenül a kapott eredmények összehasonlításával általános képet kaphatunk arról, hogy mely országok hajlamosabbak a készpénz használatára.
Európában érdekes módon kétféle trend figyelhető meg egyszerre – a skandináv országokban, Hollandiában és Nagy-Britanniában csökken a készpénzhasználat, míg más, főleg dél- és kelet-európai országok erősen készpénz-függőek. Spanyolországban például a fizetési tranzakciók 87%-a történik készpénzben.
Infografika forrása: Statista
Ázsiában azonban sokkal jellemzőbbek az elektronikus fizetési formák. Dél-Koreában a fizetések mindössze 14%-a történik készpénzben. Egy kivétel azonban itt is akad – Japán, ahol sok európai országhoz hasonlóan 80% felett van a készpénzes tranzakciók aránya. Emiatt 2019-ben az ország kormánya be is jelentette a „Készpénz-mentes Vízióját”, amellyel 2025-re 40%-ra szeretnék növelni az elektronikus tranzakciók részarányát.
A készpénznek a mai napig fontos szerepe van, annak ellenére, hogy már egyre szélesebb körben elérhetőek az elektronikus fizetési módok. Számos előnye van, mint például az anonimitás vagy az azonnali rendelkezésre állás. A rengeteg pozitívum miatt (és ahogy azt a jelentés is megerősíti), a készpénzmentes társadalomtól még elég messze állunk.
Ez is érdekelhet:
- Soha nem jössz rá melyik országban használnak a legtöbben kriptovalutát
- Marad a 15 ezer forintos limit a PIN-kód nélküli érintőkártyás fizetéseknél
- A Visa a tranzakciós díjak módosításával változtatná meg a fizetési szokásokat