Európának csökkentenie kellene az USA-tól való függőségét, állítja a német gazdasági miniszter
Európának el kell kerülnie, hogy túlságosan az amerikai energiaellátástól függjön – figyelmeztetett Robert Habeck leköszönő német gazdasági miniszter január 21-én.
Habeck azután nyilatkozott így, hogy Donald Trump leszögezte: az Európai Uniónak annyi amerikai kőolajat és földgázt kell vásárolnia, hogy az USA kereskedelmi deficitjét ellensúlyozza az EU-val szemben, különben vámokkal kell szembenéznie.
A távozó német gazdasági miniszter a január 21-ei berlini energiacsúcson kifejtette, ha túlságosan az amerikai energiaellátásra támaszkodunk, akkor megismétlődhet ugyanaz a zsarolás, mint ami Oroszországgal történt.
Habeck emellett bátorította Európát, hogy próbáljon meg jó kapcsolatot kialakítani a Trump-kormányzattal, azonban hozzátette, az EU-nak inkább a saját érdekein kellene dolgoznia, mintsem alávetnie magát Amerika irányításának.
Vámokkal fenyegeti Trump Európát
Trump nemrégiben azzal fenyegetőzött, hogy vámokat vet ki az európai országokra, ha azok nem vásárolnak elég nagy mennyiségű amerikai energiát ahhoz, hogy kiegyenlítsék az EU és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi különbséget. Ez a különbség 2023-ban mintegy 57 milliárd dollárt tett ki.
„Azt mondtam az Európai Uniónak, hogy az Egyesült Államokkal szembeni óriási deficitjüket a mi olajunk és gázunk nagyarányú vásárlásával kell kiegyenlíteniük. Ellenkező esetben vámok kerülnek bevezetésre” – írta Trump egy december 20-ai bejegyzésében.
Olof Gill, az Európai Bizottság szóvivője Trump vámfenyegetésével kapcsolatban elmondta, hogy az EU kész tárgyalásokat folytatni a Trump-kormányzattal arról, hogyan lehetne megoldást találni a deficit kiegyenlítésére.
„Az EU és az Egyesült Államok gazdasága mélyen integrált, összességében kiegyensúlyozott kereskedelemmel és befektetésekkel. Készek vagyunk megvitatni Trump megválasztott elnökkel, hogyan erősíthetnénk tovább a már most is erős kapcsolatainkat, többek között az energiaágazatban fennálló közös érdekeink megvitatásával” – mondta az EB szóvivője.
Teljesen átváltana az amerikai földgáz-importra Európa?
Bár az EU az ukrajnai háború kitörése óta drámaian csökkentette az orosz energiától való függőségét, a régió továbbra is jelentős mennyiségű orosz földgázt importál. Európa 2024-ben rekordmennyiségű, 16,5 millió tonnányi cseppfolyósított földgázt (LNG) importált Oroszországból, ami meghaladja a korábbi, 2022-es csúcsot – akkor a régió 15,2 millió tonnát vásárolt. Mindez annak ellenére történt, hogy az EU megígérte, 2027-ig minden energiaszerződést megszakít Oroszországgal.
Az EU vezető tisztségviselői mindeközben jelezték, hogy növelni kívánják az amerikai energia vásárlását. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke novemberben azt mondta, hogy az Egyesült Államokból származó cseppfolyósított földgáz teljesen helyettesítheti az orosz LNG-importot.
„Még mindig Oroszországon keresztül, Oroszországból kapunk egy csomó LNG-t” – mondta von der Leyen a november 8-ai budapesti csúcstalálkozón. „És miért ne cserélhetnénk le amerikai LNG-re, ami olcsóbb, és csökkenti az energiaárainkat”.
Eközben az amerikai energiatermelés megerősítése érdekében Trump január 20-án aláírta az LNG-export engedélyezésére vonatkozó rendeletet. Emellett az új elnök olyan rendeleteket is aláírt, amelyek az alaszkai olaj- és gázfeltárást engedélyezik, és visszavonta Biden azon intézkedéseit, amelyek célja az északi-sarkvidéki területek és parti vizek védelme volt a fúrásoktól.