Munkahelyek szűnhetnek meg, ha Európa nem kezeli energiaköltségeit

Az uniós iparágak 2-3-szor magasabb árat fizetnek az áramért, mint az Egyesült Államokban. Ezek a magas energiaköltségek jelentős mértékben rontják az energiaigényes iparágak, köztük az alumínium-, az acélgyártás, a vegyipar és a cementgyártás versenyképességét.

“Az európai országoknak ki kell találniuk, hogyan lehetne csökkenteni a villamos energiára kivetett adókat az európai energiaigényes iparágak versenyképességének helyreállítása érdekében”mondta Leonhard Birnbaum, az Eurelectric villamosenergia-lobbi elnöke a Reutersnek adott, hétfőn közzétett interjúban.

Európa el fogja veszíteni versenyképességét és munkahelyeit, ha nem kezeli a magas energiaköltségeit, nyilatkozta a múlt hónapban a Bloombergnek Morten Wierod, az ABB vezérigazgatója, aki szerint más régiókban jelentősen kisebbek ezek a költségek.

Az Eurelectric Birnbaum szerint a magas energiaköltségek miatt szenvedő európai vállalatok versenyképességének helyreállítása érdekében az uniós kormányoknak a magas energiaadók csökkentésére kellene törekedniük.

„Tisztában vagyunk azzal, hogy az államoknak mindig több pénzre van szükségük, de ha valóban villamosítani akarunk, akkor nem lehet például a villamos energiára túlzottan arányos adóterhet kivetni a gáz adóterhéhez képest” – mondta Birnbaum, aki egyben a német E.ON közműóriás vezérigazgatója is.

Az adókkal az a probléma, hogy a villamos energiára kivetett illetékek és díjak egy részét az egyes uniós országok egyedileg állapítják meg, ahol az EU-nak nincs joghatósága.

Tárgyalások folynak Európa villamosításának erősítéséről

A hónap elején az Eurelectric és az energiaintenzív iparágak képviselői, a CEFIC és az European Aluminium arról tárgyaltak, hogyan lehetne erősíteni Európa versenyképességét és villamosítani az ipart.

A csoport hat intézkedést javasolt az energiaigényes iparágakra nehezedő nyomás enyhítésére, amelyek között szerepel a „villamosenergia-adók és -terhek kiegyenlítése”.

“Az EU-ban a villamos energiára kivetett adók a végszámla arányában háromszor, illetve három és félszer magasabbak a háztartási és ipari fogyasztók esetében a földgázhoz képest” – közölte az iparág.

„A jól működő piac hosszú távú beruházási jelzésekkel, az infrastruktúra megerősítését célzó ösztönzőkkel és a villamos energiára kivetett alacsonyabb adókkal olyan megoldások, amelyeket nem bánnánk meg, és amelyek azonnal megvalósíthatók” – mondta Kristian Ruby, az Eurelectric főtitkára.