Az EU szigorítja a játékszabályokat: Technológiájuk megosztására kötelezhetik a kínai cégeket
A tiszta technológiákért folytatott globális versenyben Brüsszel új, szigorúbb szabályokat vezet be, amelyek érinthetik a kínai vállalatokat.
Az Európai Unió tervei szerint azok a kínai cégek, amelyek EU-s támogatásokra pályáznak, technológiai szaktudásukat és szabadalmaikat európai vállalatokkal kell megosztaniuk. Ez a lépés a kínai kereskedelmi gyakorlatok mintájára emlékeztethet, ahol a külföldi vállalatokat hasonló feltételek elé állítják.
Új szabályok a tiszta technológiák terén
Az EU decemberben indítja el azt az 1 milliárd eurós támogatási programot, amely az akkumulátorgyártás fellendítését célozza. A kínai vállalatoknak nemcsak európai gyártóbázisokkal kell rendelkezniük, hanem kötelező lesz megosztaniuk technológiai ismereteiket az uniós cégekkel, ha részt kívánnak venni a programban. Az intézkedések először csak az akkumulátorgyártásra vonatkoznak, de később kiterjeszthetők más zöld technológiai ágazatokra is.
Az EU kereskedelmi védekezése Kína ellen
Brüsszel a kínai importált termékek, különösen az olcsóbb, de kevésbé környezetbarát áruk ellen védekezve szigorítja kereskedelmi szabályait. Az Európai Bizottság nemrég 35%-os vámot vezetett be a kínai elektromos járművekre, kiegészítve az eddigi 10%-os alapvámot. Emellett a hidrogéntechnológiai támogatások feltételeit is szigorították. Az ilyen projektekben használt alkatrészek legfeljebb 25%-a származhat Kínából.
A szabályok célja az európai ipar védelme a külföldi, különösen az alacsony költségű versenytársakkal szemben, miközben elősegítik a fenntartható és környezetbarát technológiák elterjedését. Elisabetta Cornago, a Centre for European Reform kutatója szerint az EU „egyensúlyozni próbál a kereskedelmi védelem és az innováció támogatása között”, de ez a stratégia nem feltétlenül csökkenti az árakat a fogyasztók számára.
Ismét Kína ellen fordul majd Donald Trump?
Donald Trump újraválasztása az Egyesült Államokban tovább növelheti az EU-ra nehezedő nyomást. Az új amerikai kormányzat várhatóan szigorúbb kereskedelmi akadályokat állít Kínával szemben, és ösztönözheti az EU-t, hogy kövesse példáját.
Kapcsolódó tartalom: Kínai autógyártó előzi a Teslát: Átalakulóban a globális EV-piac?
Amennyiben Trump megvalósítja a kínai exportot sújtó 60%-os vámot, Kína más piacok felé, például Európa felé irányíthatja termékeit. Ez azonban komoly kihívás elé állítaná az EU-t, amely valószínűleg további lépéseket lenne kénytelen tenni az olcsó kínai import növekedésének megfékezése érdekében.
A technológiatranszfer hatása az európai iparra
Az intézkedések már most hatással vannak a kínai vállalatok stratégiáira. Az olyan nagyvállalatok, mint a CATL és az Envision Energy, jelentős összegeket fektetnek be európai gyártóüzemekbe, például Németországban, Magyarországon, Spanyolországban és Franciaországban. Ugyanakkor Kína kereskedelmi minisztériuma óvatosságra intette a belföldi cégeket az EU-ban történő nagyarányú beruházásokkal kapcsolatban, a politikai bizonytalanságokra hivatkozva.
A fenntarthatóság és a verseny egyensúlya
Az európai ipar számára az akkumulátorgyártás kulcsfontosságú, hiszen az elektromos járművek költségeinek több mint egyharmadát az akkumulátorok teszik ki. Az EU azonban komoly kihívásokkal néz szembe, mivel saját cégei, például az észak-európai Northvolt, nehézségekkel küzdenek a gyártás felfuttatásában, és a csőd szélére kerülhetnek.
Cornago figyelmeztetett, hogy az EU szigorúbb szabályai akadályozhatják a dekarbonizációs célok elérését. „Ezek az intézkedések ideiglenesen támogatják az innovációt, de nem feltétlenül segítenek csökkenteni az árakat, és zavart kelthetnek az autóipar jövőjét illetően.”