Az EU riadót fúj: háborús veszély, készüljenek fel a civilek
Miközben a vezetők újrafegyverkezésre és konfliktusra szólítanak fel, az Európai Tanács tervezete háborúra készíti fel a kontinenst. Ami eddig csak szóbeszéd volt, most már feketén-fehéren le van írva: Európának vészhelyzeti tervre van szüksége egy katonai támadás esetére. Olyan tervre, amelybe a civileket és a társadalmat is be kell vonni. Az EU úgy gondolja, hogy „megerősített és összehangolt katonai-polgári felkészültségre” szükség, valamint „stratégiai válságkezelésre a változó fenyegetettségi környezet összefüggésében”.
Ezért a Bizottság javaslatot tesz majd „az egész EU-ra kiterjedő válsághelyzetekre való felkészültség és reagálás megerősítését célzó intézkedésekre egy minden veszélyre és minden társadalomra kiterjedő megközelítés keretében, egy jövőbeli készenléti stratégia kialakítása céljából”.
Ezek azok a riasztó mondatok, amelyeket az Európai Tanács asztalánál ülő vezetők vitatnak meg. Egy háborús csúcstalálkozót hívnak össze, ahol szavazni fognak a befagyasztott orosz vagyonból származó rendkívüli nyereség felhasználásáról, hogy még több fegyvert küldjenek Ukrajnába. A megbeszélésen felhozzák Emmanuel Macron francia elnök mondatait is, aki az elmúlt napokban még odáig is elment, hogy európai katonák ukrán területen történő bevetését vizionálta. Macron beszólása után már csak az Európai Tanács elnökének, Charles Michelnek a szavai a borzalmasabbak, aki azt mondta: „Ha békét akarunk, készüljünk fel a háborúra”.
A pénteki európai csúcstalálkozó előtt Michel kifejtette, hogy az uniós országoknak „készen kell állniuk arra, hogy megvédjék magukat”, több lőszert kell előállítaniuk és többet kell költeniük a védelemre. De nyilvánvalóan azzal is, hogy felkészítik a civileket egy esetleges európai háborúra. Németország pedig máris ebbe az irányba mozdul. A német önkormányzatok arra kérték Berlint, hogy állítsa helyre a bunkereket és óvóhelyeket, illetve építsen újakat, valamint szerelje fel az egész területet riasztószirénákkal, a következő tíz évben évente legalább 1 milliárd eurót különítve el. Amit az európai vezetők az elmúlt hetekben végrehajtottak, az egy „nagyon aggasztó kommunikációs eszkaláció, a vezetők között adrenalingőzös a légkör, amelynek kiszámíthatatlan a hatása, miközben gúnyt űznek a pacifizmusból”– magyarázta Stefano Cristante, a Salentói Egyetem kulturális és kommunikációs folyamatok szociológiájának professzora.
„A háborús propaganda, a kiabálás, a hazugságok és a gyűlölet mindig olyan emberektől származik, akik nem harcolnak.”
George Orwell (Homage To Catalonia / Down And Out In Paris And London)