Az EU elfogadta a mesterséges intelligenciáról szóló törvényt
Az Európai Parlament (EP) elfogadta a mesterséges intelligenciáról szóló törvényt, hogy megakadályozzák a biometrikus adatokon alapuló tömeges megfigyelést. A jogszabály idén májusban lép hatályba, ám már 2021-ben megkezdték annak kidolgozását.
Az EU mérföldkőnek nevezi a törvény elfogadását, a szabályozók szerint ugyanis korlátozni fogja az azonosítási rendszerek bűnözésre való használatát, és a biztonság mellet előmozdítja az innovációt is.
„A törvény célja az alapvető jogok, a demokrácia, a jogállamiság és a környezeti fenntarthatóság védelme a magas kockázatot rejtő mesterséges intelligenciával szemben. Mindeközben fellendíti az innovációt és vezető szerepet biztosít Európának ezen területen is” – áll a sajtóközleményben.
A rendelet értelmében tiltott lesz az arcfelismerő adatbázisok létrehozása; illetve tilos lesz a munkahelyen és az iskolákban a gépi érzelemfelismerő rendszerek alkalmazása. Kötelező lesz továbbá a mesterséges vagy manipulált (deepfake) tartalmakat egyértelműen megjelölni, amely további átláthatóságot biztosíthat.
Nem minden EP-képviselő díjazza ugyanakkor a törvény elfogadását. Állításuk szerint ugyanis annak kidolgozását olyan háromoldalú tárgyalások kísérték, amelyek nem voltak eléggé átláthatóak és teljesen felülírták az eredeti elképzelést. Patrick Breyer EP-képviselő szerint mindez gyakorlatilag lehetővé teszi a bűnüldöző szervek számára az arcfelismerő kamerákkal való visszaélést. Breyer úgy gondolja, hogy a jelenleg rendelkezésre álló eszközök az EU-t „csúcstechnológiás megfigyelőállamokká” változtatja.
A Cseh Kalózpárt hasonlóan vélekedik. Marcel Kolaja parlamenti képviselő szerint az új jogszabály lehetőséget teremt a polgárok tömeges megfigyelésére, mégpedig a biometrikus technológiával működő eszközök, például a kamerák segítségével.
„Ezek az AI technológiával működő kamerák képesek felismerni az emberek arcát, és nyomon követni, hogy ki hol, mikor és kivel volt. A mesterséges intelligenciáról szóló törvénynek be kellett volna tiltania ezeket az orwelli eszközöket, ehelyett azonban legalizálták azt” – jelentette ki.