Az EU ‘Going Dark’ terve: Vége a privát üzenetek korának?
Azok számára, akik az EU rendszerében jártasak, és prioritásként kezelik a digitális jogokat, az online magánszférát és a biztonságot, a munka soha nem ér véget – az Európai Unió bürokráciája folyamatosan új kihívásokat állít eléjük.
Egy friss terv – amely az „EU Going Dark” nevet kapta – részleteiről Patrick Breyer ügyvéd és volt német európai parlamenti képviselő számolt be. Elmondása szerint az Európai Bizottság (EB) zárt ajtók mögött dolgozik ezen a megfigyelési, titkosítást aláásó terven.
Ha a tervre vonatkozó vádak igazak, az EB szándékai szerint ez nem véletlen – még akkor sem, ha egy demokráciában elfogadhatatlanok. A Breyerhez hasonló ellenzők szerint az intézkedések „zsarnoki” jellegűek, és „ijesztő” mértékűek.
A tervet állítólag a Hatékony Bűnüldözés Adathozzáférési Magas Szintű Csoportja (High-Level Group, HLG) fejleszti.
Az intézkedéscsomag kidolgozásával kapcsolatos munkálatok titokban tartása a nyilvánosság elől eddig sikeresnek bizonyult. Breyer megjegyezte, hogy a terv kidolgozói sikeresen titokban tartották azt a legtöbb állampolgár, újságíró és politikus előtt – ugyanakkor néhány dokumentum már hozzáférhető.
A terv legfontosabb eleme – amely jelenleg a hatásvizsgálat és az implementáció előkészítési szakaszában van – az, amit Breyer „gyanú nélküli, válogatás nélküli adatgyűjtésnek” nevez az emberek kommunikációjára vonatkozóan.
A volt EP-képviselő úgy véli, hogy az intézkedéscsomag bevezetésének terve átláthatatlan, és „ritkán kérdőjelezik meg”. Azonban a tömeges adatgyűjtés és -tárolás mellett az online titkosítás aláásását is magában foglalja, ami nélkülözhetetlen a biztonságos internethez – legyen szó beszélgetésekről vagy banki tranzakciókról.
A tervek említést tesznek a titkosított üzenetküldő alkalmazásokról – de ha a titkosítás gyengül, akkor az minden területre kihat, technikai és szabályozási szempontból egyaránt.
Ha pontosnak bizonyulnak a részletek, az „óriási” kifejezés nem túlzás: a hardvergyártók kötelesek biztosítani, hogy a telefonok, az „okosotthon„ eszközök, az autók és más eszközök mindig megfigyelhetők legyenek.
A teljes körű megfigyelési terv egyik eleme, hogy a titkosított üzenetküldő alkalmazások szolgáltatói kénytelenek legyenek biztosítani a tartalmak lehallgathatóságát, megakadályozni az előfizetői adatok és metaadatok titkosítását, és az illetékes hatóságok számára átadni a felhasználók GPS-helymeghatározását.
Azok a szolgáltatók és képviselőik, akik nem hajlandók együttműködni, büntetést kaphatnak, akár börtönbüntetésig bezárólag.
Ez a cikk is érdekelhet: Törökország is lépéseket tett a Discord ellen: Bajban az üzenetküldő platform?