Az EU éppen kékre festi az epret
Az Európai Parlament elfogadta az adattörvényt, amely okosszerződéseket is szabályoz. Az okosszerződések fejlesztőinek meg kell tervezniük a hátsó kapukat, hogy lehetővé tegyék a tranzakciók lezárását vagy megszakítását, ami aggodalmakat vet fel a kriptoiparban. Muszáj lesz kék, EU-s epret ennünk?
Az okosszerződések egy lépéssel közelebb kerültek ahhoz, hogy az európai uniós szintű szabályozás hatálya alá kerüljenek egy szélesebb körű stratégia keretében. Ez a kérdés továbbra is aggodalmakat vet fel a kriptós iparágban. Az Európai Parlament kedden 500 igen és 23 nem szavazattal elfogadta az adattörvény (Data Act) szerinti szabályozást.
Az adattörvény mögött is a pénz (DeFi) áll?
A jogszabály okosszerződésekre vonatkozó rendelkezései nem kifejezetten a kriptóipart célozzák, hanem a hálózatra kapcsolt eszközökből származó adatokat, vagyis a dolgok internetére (IoT) összpontosítanak. Az iparág egyes képviselői mégis attól tartanak, hogy az adattörvénynek messzemenő hatásai lehetnek a kriptovaluta-iparra, ha a hatály nincs egyértelműen meghatározva. Különösen mivel az okosszerződések – a szoftverkódba és blokkláncra írt automatizált folyamatok – a DeFi (decentralizált pénzügyek) infrastruktúrájának is alapját képezik.
Pilar del Castillo Vera, jobbközép európai parlamenti képviselő, az adattörvény előadója szerint a jogszabály legnagyobb jelentősége abban rejlik, hogy „hozzájárul a meglévő üzleti modellek és folyamatok optimalizálásához, fellendíti az újak fejlesztését, és ezáltal új értékeket és munkahelyeket teremt”.
Szigorú hozzáférés-ellenőrzési mechanizmusok
Az okosszerződések az adattörvény 30. cikkének hatálya alá tartoznak, amely az „adatmegosztásra irányuló okosszerződésekre vonatkozó alapvető követelményekről” szól. A rendelkezések között szerepelnek a „szigorú hozzáférés-ellenőrzési mechanizmusok” és az üzleti titkok védelme, az okosszerződések konstrukciójába beépítve. Eszerint lehetőséget kellene biztosítani a tranzakciós folyamatok lezárására vagy megszakítására, és a jogalkotóknak el kell dönteniük, hogy ezt milyen feltételek mellett lehet megengedni.
A Parlament ugyanakkor kivette az Európai Bizottság javaslatából a problémásabb megfogalmazások egy részét. A The Block által korábban látott dokumentumok szerint például az okosszerződések fejlesztőinek olyan körülményes megfelelési folyamatokat kellett volna követniük, mint például uniós megfelelőségi nyilatkozat kiadása.
Ezek a változtatások többé-kevésbé korlátozhatják az okosszerződésekre vonatkozó harmonizált szabványok kidolgozásának lehetőségét – mondta Thierry Breton belső piacért felelős európai biztos.
Az adattörvény nem a DeFi-ről szól?
A jogszabályt most háromoldalú egyeztetésekre bocsátják, ahol az egyes uniós intézmények kifejthetik álláspontjukat– tette hozzá del Castillo. Natalie Linhart, a ConsenSys blokkláncszoftverekkel foglalkozó cég jogi tanácsadója szerint az okosszerződésekre vonatkozó rendelkezések nem tűnnek túlságosan megterhelőnek az iparág számára.
A 30. cikket marginális rendelkezésnek tekintjük, amely az IoT-termékeket érintő adatátvitelt megkönnyítő okosszerződésekre alkalmazható – nem pedig a DeFi alkalmazásokban működőkre.
A helyzet azonban még nem egyértelmű. Linhart reméli, hogy a szabványokat nem terjesztik ki más okosszerződésekre a kriptót érintő jövőbeli jogalkotási javaslatokban – mondta a The Blocknak. A blokkláncfejlesztésre vonatkozó lényeges követelmények meghatározása ugyanis korlátozná az innovációt, és az EU-t nemkívánatos hellyé tenné a szoftverfejlesztők számára.
A kék eper és az adattörvény
A European Crypto Initiative (EUCI) érdekvédelmi csoport szerint nagyon nehéz, szinte lehetetlen lenne, hogy a legtöbb mai okos szerződés megfeleljen ennek a cikkelynek – mondta Marina Markezic, az EUCI vezetője. A javasolt szabályok nem igazodnak a ma ismert okosszerződésekhez, és egy másik technológia kifejlesztésére ösztönözhetnek, amely megfelel a formai követelményeknek.
Azt mondja, hogy egy olyan gyümölcsöt kell használni, amit epernek hívnak, és kéknek kell lennie. Így olyan eperrel kell előállnod, amely kék, miközben az összes, ami nekünk van, piros.
Kapcsolódó cikkeink:
Az EU két hónapon belül másodszor is elhalasztja a MiCA-ról szóló zárószavazást
Rövidesen életbe lép az Európai Unió kriptovaluta szabályozása
Az EU gyorsított eljárásban implementálná a globális kriptobankolási törvényeket
Az Európai Unió még mindig tovább szabályozná a kriptót
Az Európai Unió betilthatja a privát érméket?
Címlapkép forrása: Pixabay.com