Ethereum-vita: tovább növekedhet a blokkok gas limitje
Nem kis vitát kavart az ETH-közösségben a Bitfly tegnapi Twitter-bejegyzése, amelyben arról számolt be, hogy a bányászok a blokkok gas limitjének növeléséről szavaznak.
Az legújabb elképzelés szerint a blokkokba a mostani 10 millió helyett legfeljebb 12.500.000 gas kerülhetne bele.
The #Ethereum miners are voting to increase the Block Gas Limit from 10,000,000 to 12,500,000. ⛏️
In theory, this means that the Ethereum network now has the capabilities to handle ~44 transactions per second, instead of ~35.
Another huge milestone for the community.??
— Bitfly (@etherchain_org) June 19, 2020
Mit befolyásol a gas limit?
Ha nagyon egyszerűen szeretnék fogalmazni: a blokkméretet.
A dolog úgy áll, hogy minden egyes tranzakció önmagában is rendelkezik egy gas limittel, amely 21.000-ben került meghatározásra. A gas valójában a tranzakció feldolgozásához szükséges számítási teljesítménynek a mérőszáma.
Egy blokkba tehát jelenleg legfeljebb 476 tranzakció fér be (10.000.000 / 21.000), de akkor még nem beszéltünk okosszerződésekről és egyebekről.
Hálózatra gyakorolt hatások
Ez átlag 13 másodperces blokkidővel olyan 37 tranzakciót jelent másodpercenként. Egy esetleges frissítés hatására ez a szám 46-ra növekedne. Nos, ez még mindig elég messze áll a Visa és Mastercard ezren felüli tranzakció/másodperces teljesítményétől.
A viszonylag csekély előnyhöz képest a blokkméretek növelése általában a hálózat stabilitásában és biztonságosságában okozhat fennakadásokat. Éppen emiatt a projektben érdekeltek egy-egy ilyen hír hallatán azonnal szaladnak a Twitterre, hogy megosszák gondolataikat a nagyérdeművel.
Nem tett másképp az Ethereum core-fejlesztő Szilágyi Péter sem, aki a Bitfly tweetjét finoman fogalmazva így összegezte:
„Az Ethereum-bányászok lesz*rják a hálózat hosszú távú épségét vagy egy DoS-támadást.”
Az Ethereum-társalapító Vitalik Buterin szintén beszállt a diskurzusba. Mint mondta, hat héttel ezelőtt a Sharkpool egyik képviselőjének azt mondta, nem támogatja az elképzelést, miközben Szilágyi nézeteire hivatkozott.
Most azonban kijelentette, hogy az utóbbi időben a magas tranzakciós költségek nagy nyomást helyeztek a közösségre, ezért senkit sem hibáztat a döntéséért.
Georgios Konstantopoulos, a blokkláncok skálázhatóságának független kutatója szerint azonban a blokkméret növelése nem jelent semmilyen előrelépést:
„A blokkméret növelésével NEM skálázod a rendszert.”
Az Ethereum hálózatán egyébként a gas limit meghatározásában a bányászok szabad kezet kapnak, annak értékéről pedig szavazás útján döntenek. Ahogy az alábbi grafikonon is látszik, szinte kényük-kedvük szerint változtatgatják a blokkméretet a hálózat aktuális állapotának függvényében:
Nem úgy, mint a Bitcoin esetében, ahol az egy megabájtos blokkméreten talán soha nem fog tudni túllendülni a közösség.
Kapcsolódó:
- Blokklánc hálózati problémák 1. rész: Magas tranzakciós díjak
- A Tether token miatt bedugult az Ethereum hálózat
- Ethereum számokban – 2020. májusi adatok
Borítókép: Facebook
(Forrás: Cointelegraph)