Kitarthat-e az Ethereum 3000 dolláros támasza?
Rendkívül felfokozott féléven van túl a kriptovaluta-piac, ez alól pedig az Ethereum sem kivétel. Az Ether árfolyama hihetetlen felfutást produkált februártól kezdve, január és március között pedig konkrétan megduplázódott az eszköz árfolyama. Az elmúlt időszakban azonban csapdába került az eszköz árfolyama, és könnyen lehet, hogy a 3000 dolláros támasz sem fog kitartani.
Hiába az azonnali Ether ETF és a javuló makrogazdasági körülmények, az Ether árfolyama május vége óta csökkenő trendet mutat, és limit vásárlásainkat pedig lehet 2650 – 2800 dollár közé kell rögzítenünk.
A fő trendvonal alá süllyedt az Ether árfolyama
Cikkünk írásakor az Ether ETH Price árfolyama 3150 dollár környékén kereskedik, miután az elmúlt héten közel 3%-kal csökkent az eszköz árfolyama. A tegnapi nap folyamán azonban az árfolyam a fő trendvonal alá csökkent, ezzel pedig veszélybe került a 3000 dolláros támasz.
Az azonnali Ether ETF kereskedésének megkezdése óta 10%-ot esett az eszköz árfolyama, ami a Grayscalehez köthető nettó kiáramlásnak tudható be. A legnagyobb Ethereum-alap 2019 óta tízmilliárd dolláros értékre tett szert, ami a hivatalos SEC-engedély következtében lehetőséget adott a befektetőknek a profitrealizálásra. Július 23-a óta az ETHE 2 milliárd dolláros kiáramlást tapasztalt, ami messze felülmúlja a BlackRock, a Fidelity vagy a Bitwise beáramlását.
Az első nyolc kereskedési napot követően 450 millió dolláros nettó kiáramlásnál tart az azonnali Ether ETF.
Visszaesést mutatnak a láncon belüli adatok
A legfrissebb on-chain adatok szerint 2024 első negyedévében az Ethereum átlagosan több mint 10 millió dolláros napidíjat termelt, ez év márciusában pedig az átlagos napidíj a 15 millió dollárt is elérte. A második negyedév óta azonban az átlagos díj 3,5 millió dollárra csökkent, a júliusi adatok pedig átlagosan 3 millió dollár alá kerültek.
A csökkenés hátterében első sorban a Dencun frissítés áll, ami lehetővé teszi a hálózat számára, hogy kedvezőbb tranzakciós díjazást tegyen lehetővé a hálózat felhasználói számára, ugyanakkor ebből kifolyólag kevesebb Ether kerül elégetésre, a kínálat pedig jelentősen növekszik.
Mindeközben az Ethereum hálózatának teljes zárolt értéke, vagyis TVL-je május óta relatív csökkenésen megy keresztül. Az akkor mért 67 milliárd dolláros TVL mára 56 milliárd dollárra csökkent, július 7-e óta pedig több mint 10 milliárd dollárt vontak ki a hálózat decentralizált alkalmazásaiból.
Erre a szintre érdemes vásárlást tervezni
Az IntoTheBlock adatai alapján nagyjából 3,7 millió Ethereum-tárca 1,24 millió Etherrel rendelkezik, amik 3000 dolláros átlagárfolyamon kerültek megvásárlásra. Ez a határ pszichológiailag rendkívül fontos a befektetők számára, azonban a historikus adatok alapján nagyjából 2650 – 2800 dollárra kell időzíteni a vásárlási opciókat.
Áprilisban, májusban és júliusban is az előbb említett tartományból pattant vissza az árfolyam, ebben a tartományban pedig 11,11 millió cím, összesen 59 millió Ethert vásárolt, melyek átlagára 2647 dollár. Ezt a szintet július elején többször is sikeresen tesztelte az Ether, a következő felfutás előtt pedig még egyszer utoljára érinthetjük ezt a tartományt.
Az elmúlt hetekben látott felfokozott időszak első sorban az azonnali Ether ETF-nek és az amerikai választások közepette élesedő kriptovaluta-vitának tudható be. Januárban a Bitcoin ETF-jének a jóváhagyásakor először a Grayscale kiáramlása diktálta a piaci ütemet, azonban ezt követően a BlackRock vette át az irányítást, és a piac jelentős fordulatot vett. Amennyiben ez hasonlóan fog alakulni, úgy az Ether árfolyama a Grayscale kiáramlását követően akár a 4000 dolláros lélektani szintet is megtörheti, amit egy esetleges történelmi csúcsdöntési kísérlet követhet.