Mélyponton az Ethereum gas díja, népszerűbbek a Layer 2-es megoldások
Az Ethereum gas díj az Ethereum blokkláncán végzett tranzakciók és műveletek költsége. A blokkláncon belül minden művelethez, mint például a tranzakciók lebonyolítása, az okosszerződések végrehajtása vagy a tokenek mozgatása, számítási erőforrásra van szükség. A gas díj ezt a számítási erőforrást méri, a felhasználók pedig ezt fizetik meg „tranzakciós költségként”.
Az elmúlt hónapokban eszközölt frissítéseknek hála azonban az Ethereum-hálózat jelenlegi gas díja jelentős csökkenésen ment keresztül, ami nemcsak a fő hálózatot, hanem a második rétegű skálázási megoldásokat is érinti. Ennek köszönhetően pedig történelmi mélypontra esett vissza az Ethereum gas díja.
Jelentős gas díj-csökkenés tapasztalható az Ethereum hálózatán
Az Y Charts adatai alapján az Ethereum átlagos napi gas díja 4 Gwei alá csökkent, ami jelenleg 0,4 dollárt jelent. Míg egyes tranzakciók az Ethereum fő hálózatán akár már 3 Gwei gas díjért teljesülnek, addig a második rétegű skálázási megoldások, mint például az Optimism, a Base, az Arbitrum és a Polygon a Gasfees.io adatai szerint 0,01 dollár alatti díjazásért cserébe képesek a tranzakciókat lebonyolítani.
A díjcsökkenés hátterében nagyrészt a második rétegű skálázási megoldások használata áll, mivel ezek gyorsaságban és árazásban is képesek felülmúlni a fő hálózatot, ugyanakkor érdemes megemlíteni az Ethereum márciusi Dencun frissítését is, amely jelentős mértékben hozzájárult ahhoz, hogy a tranzakciós költségek ilyen csökkenésen menjenek keresztül.
Természetesen a gas díjak a hálózati aktivitástól is függenek. Mivel jelenleg nyár van, és a kriptovaluták piacán nincs akkora aktivitás, mint tavasszal, amikor a Bitcoin többek között történelmi csúcsot döntött, ezért a gas díjak elmaradnak a korábban tapasztaltaktól.
A csökkenő gas díjak következményei
Az Ethereum 2021-ben bevezetett EIP-1559 frissítése óta az Ethereum tranzakciók gas díját két részre osztjuk. Az alap gas díj az a minimális díj, melyet minden tranzakcióért meg kell fizetni, és az aktuális hálózati terheléstől függ. Ezt a rendszer automatikusan beállítja, nem függ semmilyen mértékben sem a felhasználótól. Ez a gas díj minden esetben elégetésre kerül, vagyis egy olyan tárcára kerül át, ami nem része az Ethereum ökoszisztémájának, vagyis kikerül a készletből. Ez a mechanizmus segt az inflációs nyomás csökkentésében és potenciálisan deflációs hatást gyakorol az Ether készletállományára.
A felhasználóknak az alap gas díj mellett azonban van lehetőségük borravalót adni a bányászoknak, vagy most már validátoroknak, hogy a tranzakciók gyorsabban feldolgozásra kerüljenek. Ez az összeg közvetlenül a hálózati szereplőkhöz kerül, nem kerül elégetésre.
A gas díjak ilyesfajta drasztikus csökkenése azt eredményezi, hogy kevesebb Ether kerül elégetésre, ami növeli a kriptovaluta készletállományát, vagyis inflációt generál. Ennek következtében az elmúlt hónapban a hálózat kínálata több mint 60 000 Etherrel nőtt, ami a jelenlegi 120 millió ETH-es készletállományhoz képest viszonylag magas számnak mondható.
Az Ethereum és az Ether aktivitását tovább növeli az elmúlt héten jóváhagyott nyolc azonnali ETF, amik az első öt kereskedési napot követően több mint 2,5 milliárd dolláros forgalmat generáltak. Ennek közel kétharmadáért a Grayscale ETHE terméke felel, ami 2019 óta van forgalomban. Cikkünk írásakor az Ether árfolyama ETH Price a 3350 dolláros ellenállással küzd.